„Кога кралицата станува тренд - не ексклузивитет“

Новости

Нов Национален Рекорд На 3000м (сала) – Дарио Ивановски!

Детето што уште минатата година најави голема резултатска револуција и конечно – размрдување на нашите децениски стари резултати, еве го, ја стартува 2017та во полн сјај. Дарио Ивановски минатата година, на оваа иста дистанца успеа да истрча ’само’ 8:43 и да направи еден добар резултатски break, после долги години, да влезе длабоко под границата од…

Прочитај повеќе →

Usain Bolt Е Рангиран Како 32-ри На Листата На Најплатени Спортисти

Верувам дека многумина не ни верувале, а не ни помислиле дека еден атлетичар може да замеша прсти во листата на спортистите гиганти. Најмногу тргнувајќи од помислата дека ’Атлетиката слабо котира’, Атлетиката не е толку ценета во светот’, ’Атлетиката е далеку од другите спортови’. Секако дека од аспект на нашево општество, со најголем дел од спортските…

Прочитај повеќе →

Најголемите Светски Имиња Во Маратон – Eliud Kipchoge и Kenenisa Bekele, Најверојатно Нема Да Ги Видиме Во Лондон, Заради Најглупавиот Можен Проект На Најк За Sub2 Часа Маратон

Да бидам јасен и да повторам уште еднаш, по милионити пат: МАРАТОН ПОД 2 ЧАСА НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ ВО 2017, НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ НИ ВО НАРЕДНИ 5 ГОДИНИ, НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ НИКОГАШ! Тоа е мојот изричит став и мислење и без разлика дали се согласувате или не, погледнете што се планира на…

Прочитај повеќе →

Нов Голем Проект На Endurance.mk – Научно Истражување, Тестови На Лактатен Праг

Endurance.mk тимот продолжува со големите проекти, односно научни истражувања, кои даваат одредени показатели и параметри и непобитни факти во трчањето, поврзани пред се со физиолошките промени во нашиот организам при перформирање, а кои без Науката не би можеле да ги осознаеме, односно идентификуваме и утврдиме. (*за тоа што е Тест на Лактатен Праг и како…

Прочитај повеќе →

Scarlet Runner Гравчиња

Гравчињава од сликата ги видов денес споделени на пост кај другар ми Jamie Oliver. Немаше опис што сорта се, како се викаат или други детали освен дека сам си ги одгледува (нормално), па се расчитав на Гугл само затоа што ми се допадна структурата на нивната боја, па ако ги има кај нас можам да…

Прочитај повеќе →

Ла Тана Е Во Куќата, Маратонците Се Во Куќата На Ла Тана

После цели 18 години во Атлетиката или да не бидам толку опсежен, после 4 години на врвот во Маратонското трчање во Македонија, конечно во мојата кариера влезе едно еминентно име во светот на угостителството, гостилница Ла Тана. Сите сме свесни колку е потребен влог за еден Маратонец да постигне високи резултати. Особено колку исхраната ја одигрува…

Прочитај повеќе →

Како Всушност Функционираат Агресивните Велнес Компании И Нивните Производи, За Да Ви Го Измамат Организмот И Испразнат Џебот?

Секако дека право на сопствен избор има секој, но endurance.mk како долгогодишни спортисти и спортски работници, веќе експерти на оваа тематика, се чувствуваме должни да ви ја прикажеме реалната слика околу оваа мега велнес машинерија, која е последниот бран од криминалните активности во светот на исхраната, а која се поагресивно напаѓа и пенетрира меѓу популацијата. Многумина ќе…

Прочитај повеќе →

Доза Инспирација – Легендарниот Ed Whitlock, Со Нов Светски Рекорд Во Категорија 85-89!

Секако дека дел од луѓето уште имаат еден тон оправданија за тоа зошто не се занимаваат со спорт. Ed Whitlock е човекот кој им се смее во лице на таквите. Тој е човекот кој често го гледаме на насловните страници на светски познатите магазини за трчање. Тој е човекот кој моментално има 85 години. Ed изминатиов викенд трчаше…

Прочитај повеќе →

Ова е маратон, нема лесно. Поштенски Маратон 2016

Денес е државен празник и Македонскиот народ го слави Денот на народното востание – 11 Октомври. Денот кога  пукнале првите пушки против фашистите во 1941, прво во Прилеп, а потоа и Куманово.  Ние (маратонците) некој ден порано го “ослободивме“ Прилеп. Овој викенд, (недела, 09. Октомври) со старт во центарот на Прилеп, Поштенскиот маратон го имаше…

Прочитај повеќе →

Поранешниот Светски Рекордер Во Маратон – Wilson Kipsang, Одблизу. Ексклузивно Приближување На Овој Великан

За почеток, кои од најкрупните работи го идентификуваат Wilson Kipsang: – Светски рекордер во Маратон (поранешен) – 2:03:23 – Берлин Маратон, 2013 – бронзен медал на ОИ Лондон, 2012 – 2:09:37 – 6 пати истрчан Маратон под 2:05 (единствен во светот за сега) – 3 пати истрчан Маратон под 2:04 (единствен во светот за сега) – 2:03:13…

Прочитај повеќе →

Штафетна Трка ПОДАЈ РАКА 2016

Оваа година, организаторите на трката од Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретка болест Вилсон – Македонија ќе ја организираат втората традиционална штафетна трка, а ние како endurance.mk тим ќе бидеме активен дел од оваа прекрасна хуманитарна акција. *До сите заинтересирани членови на нашиот тим и сите кои не се дел од endurance.mk,…

Прочитај повеќе →

Disneyland Paris Half 2016

Прешкртано и чекирано од листата: посети го Париз  √ √ трчај на Дизни полумаратон √ √ посети го Дизниленд √ √ Три во едно. Сосема спонтано и неочекувано. with the legendary world record holder, Paula Redcliff Одамна ви имам пишувано за Дизниевите трки (на endurance.mk),  за Run Disney серијалот, за најубавите медали кои се доделуваат…

Прочитај повеќе →


Следете не на твитер
Loading Tweets...
Top

Facebook