Интервју: Луција Кркоч – најтриумфалната Словенска атлетичарка

*intervju v slovenščino: Intervju: Lucija Krkoč”

Неодамна ја имав честа да бидам угостена во домот на една од најтриумфалните Словенски атлетичарки – Луција Кркоч. За само едно деноноќие, нејзиното прекрасно и навистина бројно семејство, направи да се почувствувам дел од него. Некоја недела подоцна пак, имав уште поголемо задоволство, јас да бидам домаќин на истата оваа фигура. Па така и ја искористив оваа прилика, да украдам дел од нејзиното време и да го направам ова кусо интервју.

krkoch L

Накратко за тоа која е Луција Кркоч…

На седум години, со солзи во очи почнала да оди на трки – да речеме, не била фан на трчањето. Но подоцна, на почетокот во осмо одделение (септември 2002) почнала сериозно да тренира атлетика. Поголемите резултати стигнаа веќе по само една година, кога во 2003 (со само 15 години) се квалификувала за СП во планинско трчање на Аљаска. И не само што настапила на ова СП, туку успева и дома да се врати со поединечно IV место и екипно злато (заедно со Матеја Косовељ). За оние кои што сте повеќе упатени во IAAF правилата, веројатно ќе се запрашате како со 15 години ја пуштиле да настапи на СП? Па, Луција имала среќа да ја фати последната генерација, кога со 15 години (младинец/ка) има право да настапи на СП. Од тогаш, 16 години е минимална возрасна граница. 

5 oktomvri 2009 Tek na Šmarno goro - 3.10.2009 — with Anna Frost and Andrea Mayer.2009, WMRA Grand Prix, Šmarna gora, со Anna Frost и Andrea Mayer

По ова, следат уште низа на огромни успеси: во Италија (2004) го досегна II-то место индивидуално и уште едно екипно злато; IV место индивидуално и екипно злато во Нов Зеланд (2005). Сите овие екипни победи ги има освоено во соработка со Матеја Косовељ во тимот. 2007 победи на ЕП во планинско трчање во Франција, а екипно земаа бронза. Во 2011 (на ЕП во Турција) се искачи на третото место. Истата година беше прогласена за победник на конечната табела на Светскиот Куп во Планинско трчање. (Светски куп во планинско е, “пластично“ речено нешто во стилот на F1 каде се собираат поените и победите од сите трки во текот на цела година и на крајот од сезоната се прогласува победникот).17 juli 20112011, ЕП – Турција

Инаку, освен профи атлета, Луција е и студентка на Факултетот за Физичка култура во Љубљана. Води и своја група на рекреативни тркачи. Потекнува од големо семејство со 4 браќа и 2 сестри и живее во Батује (во близина на Нова Горица).

Лични рекорди:

5000m

17:13.78

Budapest (HUN)

20.06.2010

10,000m

36:19.72

Domžale (SLO)

24.04.2010

3000mSC

11:05.87

Celje (SLO)

10.06.2007

Half Marathon

1:17:11

Gorizia (ITA)

02.03.2014

Marathon

2:46:13

Padova (ITA)

17.04.2011

 

Кои се твоите цели за оваа сезона, но и на долгорочен план?

Оваа сезона имам желба да истрчам маратон, да настапам на некое големо Првенство во планинско трчање (ЕП, СП) и настап на натпревари на стаза.

Долгорочно, целам на добар резултат во маратон, а следствено на тоа и настап на Олимписките Игри. Исто така, како понатамошен предизвик гледам на некое “ултра“ искуство. 🙂krkoch, arslanLicija Krkoč со Ahmed Arslan

Како ти се одвиваа тренинзите во изминатиов, подготвителен период?

Во последно време се подготвував за маратон, така што имав голема километража, воглавно тренирав по два тренинга на ден и приближно два пати во неделата имав интервали на стаза.

Мах. км…?

180.

Планински трки, улични, натпревари на стаза или крос?

Ма се ми се допаѓа, се додека се трча 🙂

Планинските трки: баш затоа што се во планинско опкружување ги чувствувам ко дома, едноставно уживам во секој момент, таму се чувствувам безбедно пред се.

Уличните трки: бидејќи си опкружени со толпа луѓе на самата патека, но и околу неа и тоа ти нуди посебна енергија, која ти дава крилја.

Трки на стаза: бидејќи таму се прецизно премерени дистанците на делниците и тоа ми нуди временски предизвик, а јас сакам предизвици 🙂

Крос: бидејќи теренот е тежок и бидејќи сакам да ги прескокнувам вирчињата 🙂l.krkoch

Емоциите со кои се соочуваш без недела дена тренинг поради повреда/настинка или сл…. Како го преживуваш тој период?

Хммм… апстинентна криза, тоа е сериозен прблем 🙂 Прво, пробувам да ги надоместам тренинзите со чистење и средување низ дома. Кога тука ќе ми снема работа, се префлам на средување на автомобилот, а кога и тука сум готова, продолжувам кај соседот… Шега. 🙂 Се сеќавам на првиот пат кога морав подолго време да сум без тренинг, бев сериозно вон себе. Голем дел од деновите ги поминав во плачење, немав волја за ништо. Сега па си велам: тоа е тоа, само морам повеќе да одмарам и да мислам на други работи и дека сето тоа е за мое добро. Морам да кажам и дека околу себе имам прекрасни луѓе кои ме подржуваат, ми помагаат и ми ги разубавуваат деновите кога сум без тренинзи. Без нив, не би ми успеало да сум толку позитивна.

Освен атлетика, имаш друг омилен спорт кој преферираш (или сакаш да го практикуваш) вон атлетика, или можеби некоја друга омилена активност (читање книги, гледање филмови, музика и сл)

Радо одам во планина, ролам, пливам, возам велосипед, читам книги, свирам клавир, гитара и правам будалаштини… 🙂krkochтимот на Roman Kejzar (oд лево кон десно): U.Jereb, Z.Jereb, L.Krkoč, R.Kotnik, T.Kosmač

Омилена трка/стаза?

За сега немам…

Трка од соништата…

Ги има многу… Атина маратон, Спартатлон, Олимписки Игри (маратон)…

 koch, timŠD Nanos и Lucija

Licija, тимот на endurance.mk ти заблагодарува од името на сите читатели 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Permalink