Омлет со авокадо и сланина

Пофалбите и критиките кои ги добиваме од оние кои редовно не следат ни дава дополнителна мотивација и инспирација да се подобриме и надградиме во содржините. Секако дека се трудиме се повеќе да ги елиминираме критиките и да одговориме на вашите барања – колку повеќе сте вие задоволни, толку сме и ние.

Една од последните критики беше муабетот дека често постираме некои смути-ја, салати, супи и слична тревната исхара и треба да пуштиме и нешто по сериозно во етер 🙂

Затоа, го избравме денов, за една ваква инспирација, зошто мене посни денови страшно ме инспирираат на некој “грев“. Посебно, после 18км и втор тренинг пред мене со уште едно 10км easy run.

Денес после тренинг смутив неколку јајца за омлет. Ама со ред…

IMG_20150106_134748

Пред тоа, во тава ставив две парчиња сланина да се пропржат, додека јас згмечив пола авокадо во чинија и ги додадов јајцата и се заедно измешав во омлет.

IMG_20150106_134914Исецкав и парче овчи кашкавал, колку за вкус, зошто го сакам кога ќе се растопи и ќе се тегне кога ќе го сечете (како во пица).

IMG_20150106_134832Послужете со неколку листа свежа марула, убаво ќе ве освежат

bacon and eggs

*совет плус: во тавата не додавајте многу масло, сланината ќе пушти и повеќе од доволно маснотија. Нема потреба ни од дополнително посолување, сланината и кашкавалот имаат доволно сол во нив, не претерувајте.

Добар апетит!

Permalink