Интегрален Леб Со Намаз Од Авокадо

за интегрално лебче:

500 гр. интегрално брашно

1 лажичка сол

50 гр. сончоглед

50 гр. ленено семе

450 гр. млака вода

1 квасец

2 лажици јаболков оцет

Сите состојки се мешаат и смесата се става во калапче за печење. Се пече на 180ºС околу 1 час 30 минути

*по желба, во смесата, покрај семки од сончоглед и ленено семе, може да додадете и семки од тиква.

leb4e

за намаз од авокадо

половина авокадо

павлака со помала масленост

мало парче сирење (издробете го со вилушка)

Состојките измешате ги додека да добиете хомогена смеса

 

Permalink