Утре, на F1 патеката во Монца, обид за маратон под 2ч.

Во сабота (6.мај) тројца атлетичари, Lelisa Desisa (Етиопија), Eliud Kipchoge (Кенија) и Zersenay Tadese (Еритреа) ќе бидат на патеката во Монца (Италија) во залуден обид да истрчаат маратон под 2 часа. Како што вели и самата реклама во која тие се појавуваат во најава на тркава: маратон под 2 часа е невозможно, сите го знаат тоа, го знаат и овие тројца, науката го знае тоа, секој со здрав разум го знае тоа, никој не може да трча толку брзо, толку долго!

Стартот е закажан за 5:45 a.m. на 2.4км кружна патека за F1 во Monza (Италија). Настанот е затворен за публика, но (ако некој залудно му се станува во 5.00 во сабота) пренос има на Breaking2 site, 15 минути пред стартот. Коментатори ќе бидат Sal Masekela, Paula Radcliffe, Craig Masback, Kevin Hart. Исто така преност може да следите и на социјалните мрежи Breaking2 Twitter landing page и Nike’s Facebook page.

Brad Wilkins, директор на проектот Breaking2 Project изјави дека оваа патека на Autodromo Nazionale е избрана затоа што е рамна, брза, а свиоците вокривини се благи, што ќе ја намали потребата од поголема енергија кога се трча со брзина за под 2часа. Исто така, тоа што е кружна патека, дозволува да можат атлетичаарите да зе освежуваат и хидрираат почесто, а тимот кој го води проектот изнашле практичен и специвичен начин да се изведе тоа најдобро за тркачите, така да тие не треба да бараат со раката по маса за да земат пијалок на таа брзина.

Тимот на проектот има и пресметано колку точно течности овие тројца губат во секој круг (се трчаат 17 ипол круга) и ќе надохнадуваат соодветно колку што губат.

Исто така, неколку пејсмејкери ќе се користат за време на трката, кои ќе се ротираат.

In order to break 2 hours, though, the work and research needed to make it a success starts with the athletes. Since last November, Wilkins and his team have been working with Desisa, Kipchoge and Tadese and each of their coaches to perfect their racing strategy. Each athlete has a unique training regimen and strategy that needed to be taken into consideration.

Значи, ако по некое чудо се направи рекорд утре, дали е легитимна патеката и овие услови за да се смета за официјален светски рекорд?

Секако дека НЕ! Кениецот Dennis Kimetto’s е актуелен светски рекордер со 2:02:57, а го истрча 2014 на Berlin Marathon на официјална патека/трка.

Read more at http://running.competitor.com/2017/05/news/watch-nike-attempt-to-break-the-2-hour-marathon-barrier_164218#x0Jyyloy8O5YVs7C.99
Permalink