Ла Тана Е Во Куќата, Маратонците Се Во Куќата На Ла Тана

После цели 18 години во Атлетиката или да не бидам толку опсежен, после 4 години на врвот во Маратонското трчање во Македонија, конечно во мојата кариера влезе едно еминентно име во светот на угостителството, гостилница Ла Тана. Сите сме свесни колку е потребен влог за еден Маратонец да постигне високи резултати. Особено колку исхраната ја одигрува…

Како Всушност Функционираат Агресивните Велнес Компании И Нивните Производи, За Да Ви Го Измамат Организмот И Испразнат Џебот?

Секако дека право на сопствен избор има секој, но endurance.mk како долгогодишни спортисти и спортски работници, веќе експерти на оваа тематика, се чувствуваме должни да ви ја прикажеме реалната слика околу оваа мега велнес машинерија, која е последниот бран од криминалните активности во светот на исхраната, а која се поагресивно напаѓа и пенетрира меѓу популацијата. Многумина ќе…

Доза Инспирација – Легендарниот Ed Whitlock, Со Нов Светски Рекорд Во Категорија 85-89!

Секако дека дел од луѓето уште имаат еден тон оправданија за тоа зошто не се занимаваат со спорт. Ed Whitlock е човекот кој им се смее во лице на таквите. Тој е човекот кој често го гледаме на насловните страници на светски познатите магазини за трчање. Тој е човекот кој моментално има 85 години. Ed изминатиов викенд трчаше…

Поранешниот Светски Рекордер Во Маратон – Wilson Kipsang, Одблизу. Ексклузивно Приближување На Овој Великан

За почеток, кои од најкрупните работи го идентификуваат Wilson Kipsang: – Светски рекордер во Маратон (поранешен) – 2:03:23 – Берлин Маратон, 2013 – бронзен медал на ОИ Лондон, 2012 – 2:09:37 – 6 пати истрчан Маратон под 2:05 (единствен во светот за сега) – 3 пати истрчан Маратон под 2:04 (единствен во светот за сега) – 2:03:13…

Поштенски Маратон 2016

Прв Поштенски Маратон, а втора едиција. Првата беше минатата година, а оваа година ќе биде на 09 Октомври. Патеката е онаа истата од минатата година, но да нема забуни, кругот се врти овој пат обратно. Значи за оние кои по втор пат ќе ја трчаат оваа трка, кругот веќе им е познат, но се трча…

Кенениса Бекеле, Берлин Маратон И Нешто Повеќе

Тоа нешто повеќе е нешто што не можете да го сретнете по комерцијалните сајтови, но затоа не имате нас, за по некоја инсајдерска информација поврзана со Kenenisa Bekele. Да бидам поконкретен, за неговиот ривал, Wilson Kipsang можам да објавам повеќе инсајдерски информации во наредниот текст, затоа што условно ми беше најдобар пријател на два дена, пред две години, како промотор…

Disneyland Half marathon Paris

За прв пат, оваа година светски познатиот Disneyland Half marathon, доаѓа и на Стариот континент. Поточно во Градот на Светлината, седиштето на Франција, Париз. Како ќе биде организацијата и какви се ликови ќе сретнеме таму, ќе ни пренесе нашиот член и троен Национален рекордер (Маратон, Полумаратон и 10.000м), Весна Кираџиева. Таа одлучи оваа есен, пред…

Ова Е Вистински Показател Дека ’Кралицата’ Останува На Светскиот Трон – Продадени Преку Еден Милион Влезници За Светското Првенство Наредната Година Во Лондон!

Ако некој веќе изгуби надеж и смета дека на Кралицата и се заканува губење на тронот, сепак има знаци дека има дури и премногу луѓе кои вистински го сакаат и ценат овој историски спорт – Атлетиката. Еден од показателите дека тоа е така, е информацијата која беше утрово пуштена од официјалните лица во организацијата на…

Кои Се Следните Трчачки Предизвици Во Нашата Земја, За Претстојнава Есен 2016та?

И оваа есен ни претстојат одлични организациски натпреварувачки трчачки настани, па затоа добро врзете ги патиките, подготвувајте се во полна пареа, гледајте Олимписки Игри и пред се уживајте во тоа што не очекува. Температурите сакале – не сакале, ќе паднат. Нема уште долго да издржи овој пустински бран, па така и перформансите ќе се зголемат,…

Најдобриот 800-метраш Во Светот Во 1974 – Лучиано Сушањ, Од Градот На Солидарноста – Скопје, До Вечниот Град – Рим

Нешто што дефинитивно вреди да се прочита кога станува збор за импресивни резултати од минатото. Во оваа едиција на ’обелоденување на историјата на македонската Атлетика’, маестро Бошковиќ, ни говори за еден лик, кој што на нашата најголема арена, Филип 2, тогашен едноставно Градски стадион, го има истрчано најбрзото време на 800м, кое и ден денес…

Без Паника, Олимпиското Село Во Рио Ќе Биде Обезбедено Со Доволно Презервативи За Спортистите

На престојните Летни Олимписки Игри во бразилскиот Рио Де Жанеиро, кои започнуваат веќе за 10тина дена, ќе учествуваат близу 11.000 спортисти од целиот свет. Мислењата за капацитетите во Олимпиското село се поделени. Некои репрезентации излегуваат со изјави дека има делови кои се недоградени, дека има проблем со водата, дека вратите не се во ред, дека…

Историјат На Македонските Атлетичари На Летните Олимписки Игри

Маестро Миро Бошковиќ, во овој серијал на ’Обелоденување на историјата на македонската Атлетика’, ни испрати текст во кој се сублимирани на едно место сите настапи на македонските атлетичари на Летните Олимписки Игри, низ годините наназад. Ќе се запознаеме подетално со она што се случуваше во минатите Олимписки едиции, а за она што допрва ќе се…