НОВ НАЦИОНАЛЕН РЕКОРД НА Весна КИРАЏИЕВА – 1:28:50!!! 33. Vattenfall BERLINER HALBMARATHON review

              Се остварија прогнозите од претходниот пост. Не сум никаков пророк, туку се докажа уште еднаш како атлетиката е мерлива категорија. Можеше да се предвиди резултатот врз основа на многу параметри.          Утрово тоа Весна го зачини со нов национален рекорд во полумаратон. Да се потсетиме, пред да прејдеме на главното – претходниот рекорд беше…

Скопје via Берлин, некогаш поблиску, некогаш подалеку, но целите се исти!

           И не е веќе рана сезона. Активниот викенд на Безбедност почна од пред неколку недели, но она што допрва следува, почнува со предстојниот викенд. Дел од тимот е во Берлин, дел останува во Скопје да пркоси, а дел ќе ги следи случувањата преку интернет медиумите.                 Весна и јас сме на гости кај веќе…

ПРОМЕНА на стартот на Скопски маратон – ’13-та во вечерен термин!!

Изворно, на вечерашната неофицијална средба со Директорот на Скопски маратон, Кире Синадиновски, дознаваме дека оваа година, стартот на Скопскиот маратон ќе започне во 21:00 часот, наместо како што до сега беше пракса, во 9:00 часот наутро. Синадиновски не сакаше дополнително да навлегува и да ги образложува причините за оваа неочекувана промена на тајмингот, но се…

Весна КИРАЏИЕВА, победник на овогодинешниот Меморијален крос ’Методија Веновски – Мето’

Вчера (31 март), се одржа Меморијалниот крос ’Методија Веновски – Мето’. Иако условите и не беа баш наклонети на страната на организаторите, сепак кросот помина во одлична атмосфера и пред се дружба на атлетичарите од постарата генерација и оние кои се актуелни на нашата атлчетска сцена. Кираџиева успеа да ја одбрани минатогодишната титула во женската…

Светскиот рекордер Tadese на овогодинешниот Prague Half Marathon во трка за нов СВЕТСКИ РЕКОРД

                За 10-тина дена (06 април, сабота), на програмата е една од најголемите улични трки во Европа, но и во светски рамки, Прашкиот Полумаратон. Имено, Прага полумаратон е еден од неколкуте трки во рамки на светскиот Gold Label Road Race серијал. Дел од тимот на АК Безбедност – Скопје, ја имавме таа среќа да настапуваме…

Светско првенство во крос кантри, Полска 2013 (recap)

Предвидувањата горе доле се отстварија. Источно-африканците неприкосновени во сите 4 категегории, но тоа што исто така цврсто го посакував и во исто време претпоставував, е дека некој ќе успее да им ги замрси сметките. Овој пат тоа беше сениорскиот тим на САД. Верувале или не, во екипниот пласман се искачија на сребрениот пиедестал, пред ГОЛЕМАТА…

Светско првенство во крос кантри–ПОЛСКА 2013 (preview)

Уште неколку дена до стартот на најголемиот крос кантри собир на планетата закажан во Бидгош, Полска. Викендов (недела, 24-ти) ќе бидеме во тек со случувањата во Полска. Веќе се излезени и официјалните стартни листи на земјите и тркачите кои ќе земат учество на мундијалското крос кантри натпреварување. Во продолжение се стартните листи: Стартни листи Вкупно…

Спортска повреда далеку од срце, но уште подалеку од редовни тренинзи – Achilles tendinitis

Не сметав дека првата моја сторија ќе биде со тематика врзана за повреда. Требаше да биде со друга попозитивна содржина. Како и да е, се случи, ме оддалечи од тренинзите извесен период , но сепак – дел од спортот е. Спортска повреда, општо, е фрустрација за секој спортист, но среќа на време сфатив дека се…

Топ 10 совети од Dathan Ritzenhein, Bernard Lagat и Abdi Abdirahman (pre NYC Halfmarathon press)

*фрустрирачки е кога имате позади себе 3-4 месеци силна база и на крај од периодот искрсне некоја повреда. Да се биде малку под оптималната подготвеност е ОК – Dathan Ritzenhein. 1)      Да се биде здрав и без повреда е #1 приоритет Ritz, Lagat и  Abdi, сите тројца имаат огромни успеси на своите портфолиа, но сите…