5 Врсти Храна Кои Е Пожелно Да Се Избегнуваат Пред Трчање

Како што и сме напоменале мал милион пати претходно, секој организам е различен, индивидуален и сам за себе. Но постојат некои врсти храна, која е потврдено преку многубројни истражувања, дека му пречи на организмот при трчање и дека создава дискомфорт во абдоменот. Како и секоја добро-подмачкана машина, која работи перфектно, така и човековиот организам мора…

Историјата Се Повторува: Дарио Ивановски Со Национален Рекорд На 1000м.!

Дел факти, дел мои ставови. Прочитајте што се случуваше и што се случува денес. Опфаќам цела палета на генерации, почнувајќи од 1998 година, па се до денес. Токму таа година, 1998, 25 Април, Ванчо Стојанов го истрча и официјалниот Национален рекорд на 1000м на стаза, кој гласеше 2:32.08. Искрен да бидам, почнав таа година, Јануари…

Митингот Од Дијамантската Лига Во Осло, Со Просечни Резултати. Но Кое Е 15-годишното Момче Од Норвешка, Кое Синоќа Истрча Неверојатни 3:42 На 1500м??

Се вика Jakob Ingebrigtsen, доаѓа од Норвешка. Можеби него не го знаеме, затоа што сеуште е момче кое има 15 години (роден 2000 година), но доколку го споменеме еден од неговите браќа, тогаш сигурно ќе се сетите. Најстариот брат и најуспешен во фамилијата, европски елитен тркач се вика Henrik Ingebrigtsen. Henrik пред 2 години беше…

Ексклузивно: Почетоците На Македонската Атлетика

Објективно гледано, нема да го сретнеме ова на никое друго место. Нема да ни звучат познато голем дел од овие имиња, но што ќе биде кога ние ќе остареме? Дали ќе ни звучи убаво и фино на душа, ако си го сретнеме името на некој портал, кој копал низ историјата и пишал срамежливо збор-два и…

Луда Ноќ На Митингот Од Дијамантската Лига Во Рим. Ayana Покуса За Само 1.44 Секунда До Нов Светски Рекорд На 5км!

’Вечниот Град’, италијанскиот град Рим, изминатата вечер беше домаќин на петтиот митинг од Дијамантската Лига, 2016 Rome Golden gala, Pietro Mennea. И конечно, ДЛ се пресели на Стариот континент и можеме раат да ги гледаме митинзите, во пристојно време и да типуваме на истите. Уште пред митингот, се зборуваше за едно име, име кое се напоменуваше…

Ване Стојанов – Член На АК “Струмица” Репрезентацијата На Р. Македонија

Во серијалот ’обелоденување на историјатот на македонската Атлетика’, во соработка со нашиот драг пријател и голем долгогодишен атлетски работник, Миро Бошковиќ, овој пат се селиме во едно малку поново време, односно на еден член од т.н. ’Златна генерација’ на македонската Атлетика. Атлетичарот за кој ни зборува г-дин Миро, не е повеќе активен во Атлетиката, но остави…

Следно На Програмата На Дијамантската Лига: Prefontaine Classic, оваа сабота

Добро познатиот, надалеку прочуениот Hayward Field стадион, оваа сабота ќе ги пречека најголемите светски атлетски имиња и ветува огромен спектакл. Митингот во Eugene, Oregon, секоја година е посебно обележје и остава посебна дамка во целата сезона. Но верувајте дека оваа година, на овој митинг како да дошла целокупниот светски атлетски крем и како да е…

Заврши И Третиот Митинг Од Престижната Дијамантска Лига, Прва Година Во Рабат, Мароко

За прв пат во историјата на Дијамантската лига, имавме митинг на африканскиот континент. Тоа беше митингот наречен ‘Mohamed VI’ во мароканскиот град Рабат. А таму бевме сведоци на супер силни резултати, пред се заради се посилната конкуренција од една страна и од друга страна заради фактот дека пред нас претстои Олимписка година, но и Европско…

Ејуп Насер – Поранешен Рекордер Кој Нема Истрчано Ниту Една Сениорска Трка

И по завршувањето на Скопски Маратон, по селектирањето на импресиите и искуствата, ние продолжуваме со секцијата ’Обелоденување на историјата на македонската Атлетика’. Овој пат нашиот соработник, Миро Бошковиќ, ни испрати еден интересен текст за еден поранешен атлетичар, кој трчал до моментот додека не постанал сениор, а во младинските категории направил толку забележителни резултати, што и…

Скопски Маратон 2016: Пост Маратонски Импресии, Рекапитулар И Подржувачи

Иако знам секоја година каков пекол не чека на Скопски Маратон, оваа година искрено успеа да ме збуни времето. Имам една моја (никаде непотврдена) теорија: ако на 10-тина дена до СКМ е пекол сончево, тогаш на СКМ ќе изненади со фина, поднесувачка амбиентална температура. И обратнопропорционално, ако е свежо, на СКМ ќе биде пеко. Но…

Кој Е Мојот Таргет За Скопски Маратон 2016?

Да си посветам неколку реченици и самиот на себе, затоа што за жал не гледам медиум што е заинтересиран да пише нешто за најдобрите Маратонци, па кога веќе од свој џеб го плаќаме порталов кој го уредуваме (меѓудругото прв и единствен атлетски портал, нефинансиран, односно неспонзориран и независен), да искористам некои ред-два да кажам нешто…

Национален Рекорд Кој Трае Речиси 30 Години – Стевче Георгиевски, 5000м.

Еве сме во нова серија од серијалот на ретроспектива на Атлетиката и разголување на атлетската историја. Повторно имаме на тацна објава од нашиот драг атлетски соработник, Миро Бошковиќ. Тој овој пат, за нас и за вас, подготви текст за една многу далечна историја, која сведочи за еден многу стар Национален рекорд, но пред се многу…