City Park Night 21 ‘17

Во организација на Endurance.mk (АК Индјуренс – Скопје) по трет пат ќе биде организирана атлетската манифестација “City Park Night 21”, прв и единствен ноќен полумаратон во Македонија. Настанот е од рекреативен и отворен карактер за сите атлетски клубови, активни атлетичари, рекреативци, љубители на трчањето во природа, од нашата земја, како и надвор од нашите граници….

Скопски маратон 2007-2017г, плус СКМ 2017 рекапитулар

Скопски маратон 2007-2017г. Почнав да ја пишувам оваа статија непосредно по последното издание на Скопски маратон овој мај и некако не успевав да ја завршам. Повеќе работи ни се случија во тој период, меѓу кои и издавањето на нашата книга “Издржи, кралице“, па веројатно и бев некако креативно-емотивно истрошена за да смислам нешто паметно да…

Зошто Polleo Sport?

Како што повеќето веќе знаете, нашиот тим од неодамна доби нов спортски пријател, тимот на Polleo sport. Иако сме само на почетокот на нашата соработка, уште од старт мора да бидеме искрени и да изразиме задоволство. Пред се, затоа што тимот на Polleo sport за нас не е само бренд и бизнис партнер, туку и…

Елиуд Кипчоге со 2:00.24 на маратон!!!

Не знам што е работата, за што е постот? Провери на линкот: (Утре, на F1 патеката во Монца, обид за маратон под 2ч) Wow, ова не го предвидовме, Елиуд Кипчоге истрча многу блиску до границата под два часа, тој финишираше со 2:00.24, што е НОВ НЕОФИЦИЈАЛЕН СВЕТСКИ РЕКОРД! #breaking2   

Утре, на F1 патеката во Монца, обид за маратон под 2ч.

Во сабота (6.мај) тројца атлетичари, Lelisa Desisa (Етиопија), Eliud Kipchoge (Кенија) и Zersenay Tadese (Еритреа) ќе бидат на патеката во Монца (Италија) во залуден обид да истрчаат маратон под 2 часа. Како што вели и самата реклама во која тие се појавуваат во најава на тркава: маратон под 2 часа е невозможно, сите го знаат…

“Издржи, кралице“ – прва книга со атлетска содржина во Македонија

Како што прочитавте во насловот, издадена е првата книга со општа атлетска содржина во Македонија. Автори на книгата сме јас (Весна) и мојот брат Александар. За оние кои сеуште не знаете кои сме професионално, запознавање: шампиони, рекордери и репрезентативци на Македонија, специјализирани за долги патеки, со акцент на  маратон. Оние кои нè следите на овој…

Европските Шампионати од 2018 како мулти спорт настан!

Новоформираното тело на Европски шампонати и Европската Спортска Федерација од следната година ќе врзува 7 од водечките европски спортови и тоа: водени спортови, велосипедизам, гимнастика, голф, веслање, триатлон и атлетика. На кратко, тоа ќе му дојде како Европска мини Олимпијада. Долгото објаснување е следно: Во месец август 2018, од 1-12 во Берлин (атлетика) и Газгов…

Предизвик за 08-ми март: на стартот на Гази Баба да има приближно толку дами колку што има и мажи

ОК, трката е на 5-ти март, но сепак, Предизвик за 08-ми март: на стартот на Гази Баба XC Challenge 2017 да има приближно толку дами колку што има и мажи, ако не еднакво или повеќе. Киро: Не ме боли газот за народните права, ниту народот ги заслужува, ниту може да ги има, ниту ако ги…

Кралското трио (Кејт, Вилијам и Хари) заедно со Пола Редклиф

Што правеа викендов Кралското трио од Британија, Војводата и Војводката од Кембриџ, Кејт и Вилијам, Принцот Хари и Светската рекордерка во маратон, Пола Редклиф на атлетската патека на Олимпискиот стадион “Кралица Елизабета“? Беа дел од хуманитарната штафетна трка која се одржа во склоп на подготовките за учесниците на нивната хуманитарна иницијати “Heads Together”, а кои…

VII традиционална атлетска трка Gazi Baba XC Challenge ’17

Со задоволство сакаме да ве известиме дека тимот на endurance.mk и оваа година, по седми пат ќе ја организира традиционалната крос кантри трка Гази Баба XC Challenge. И оваа година донесуваме новини и поволности за сите наши подржувачи и воопшто љубителите на трчањето, рекреативно и професионално. Во првите пет дена од пријавувањето ќе имате ексклузивна…

Триото близначки Луик од Естонија на Скопски маратон

Веројатно повеќето од вас, атлетско/маратонски фанатици веќе знаете за новините кои предновогодишно со нас ги споделија Скопски маратон. Споделивме и ние – по покана на екипата од СКМ, на гости во Скопје доаѓаат триото близначки од Естонија Leila, Liina и Lily Luik. Зошто се интересни за јавноста, ви имаме пишувано и порано. Оние кои активно…

Scarlet Runner Гравчиња

Гравчињава од сликата ги видов денес споделени на пост кај другар ми Jamie Oliver. Немаше опис што сорта се, како се викаат или други детали освен дека сам си ги одгледува (нормално), па се расчитав на Гугл само затоа што ми се допадна структурата на нивната боја, па ако ги има кај нас можам да…