Се одржа првата Женска трка

Во организација на Сојуз на Спортови на Град Скопје, односно како огромна најава за претстојниот Скопски маратон, вчера (14 април) во Градскиот парк се одржа Првата “Женска трка“. Стартната локација беше на Школка и на стартната линија се појавија безмалку 500 учеснички од сите возрасни категории. Трака имаше ревијален карактер, односно сите учеснички беа победнички,…

Адаптирајте се на временските услови!!! (II дел)

(*Предлог: за полесно да фатите приклучок, убаво би било да го имате читнато Првиот дел од Адаптирајте се на временските услови!!!) Останете хидрирани! Многу е важно да се остане хидриран (да се има адекватна доза на вода во телото). Кога нивото на течности ќе опадне, механизмите за ладење се оптеретуваат и температурата ви се покачува…

Адаптирајте се на временските услови!!! (I дел)

Во пресрет на нашето Македонско, долго, пеколно жешко лето, но и предизвикана од фактот што голем дел од вас ми се обратија за совет за претстојните трки и подготовките околу Скопски маратон, во следните неколку статии ќе се обидам да ви доловам и посоветувам како најдобро да се прилагодите на временските услови. За таа цел,…

Greene Light!!! :)

За овој човек не треба посебна најава, само накратко за поновата атлетска публика: Oлимпискиот шампион и поранешен рекордер на 100м., легендарниот, еден и единствен Морис Грини (Maurice Greene) повторно во улога на шоумен!!! И овој пат со сопствено шоу “Greene Light” на Euro sport каде на публиката ќе и долови моменти од еден дневен тренинг…

Најава: Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“ и “Женска трка“

Иако не сме организатори на овие трки, сепак ќе си дадеме за право да Ве поканиме да присуствувате/учествувате на двете. Во продолжение, имате повеќе податоци и за двете предстојни трки. Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“ На 31-ви март 2013 год. Атлетскиот клуб „Работнички” го организира 12-от Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“. Ни причинува…

Lactate threshold test…

Повеќето од вас, најверојатно слушнале за овој термин, но не се запознаени со значењето и важноста на одредување на лактатниот праг. Неколку членови од нашиот клуб имаа можност да направат вакво тестирање во сколоп на едно истражување (за ова мора да им се заблагодарам на Методија Ќертаков и Метин Далип). За оние кои се заинтересирани…

Jonathan Wyatt – интервју

За оние кои досега не слушнале за Jonathan Wyatt (Јono), да ви го претставам накратко: овој Новозеланѓанец е шесткратен светски првак во планинско трчање, осумкратен шампион во World Mountain Running Grand Prix серијата и Олимписки претставник на Нов Зеланд од Атланта `96. Денеска, соработува со големите спортски брендови како Salomon, Power bar и Suunto и…

Sage Canaday – интервју

Подготви: Весна Кираџиева Sage Canady e победникот на ултра треил трката Terawera, која вчера (16 март) се одржа во Нов Зеланд. Јас ја имав честа, непосредно по неговата победа да разговарам со него и да дознаам нешто повеќе околу подготовките за трките, неговите идни планови и за самата трка… Што тој имаше да ми каже,…

Лиса Стублиќ – Интервју

Подготви Весна Кираџиева Непосредна и пријателски расположена, Лиса Стублиќ веднаш ми одговори позитивно на моето барање за интервју. Таа моментално е во Њујорк Сити и се подготвува за настап на неделниот полумаратон. Сето тоа, не ја спречи да ми одговори на моите прашања, ексклузивно за сите посетители на endurance.mk.  За оние кои сеуште не се…

Полумаратонот во Њујорк низ бројки – 2013

ЊУЈОРК – Релативно млад полумаратон кој веќе ја крои историјата како што поминува времето, еве неколку бројки и факти за овогодинешниот полумаратон кој ќе се одржи на 17 Март. •  78,084 тркачи (38,663 мажи и 39,421 жени ) го завршиле Њуjорк полумаратонот од почетокот на 2006 година. •  26,797 луѓе аплицирале за  2012 NYC полумаратонот…

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО КРОС 2013

Bydgoszcz, POLAND 10-тина дена до стартот на Светското првенство во крос, закажано за 24 март, во атлетскиот град на Полска – Бидгош. Мој личен став за големите крос натпреварувања – ако сте спремни да победите на крос кантри натпреварување од ваков калибар или барем се носите рамо до рамо со водечката група, значи сте спремни…

Остри мерки во анти-допинг кампањата (World Marathon Majors)

Довчерашната година, во светот постоеја пет т.н. ‘Marathon Majors’, односно лидерски маратони во светот, кои бодуваат и победниците влегуваат во игра за освојување на високи парични награди. Лондон, Берлин, Чикаго, ЊуЈорк и Бостон, а од оваа година и нов член во семејството, Токио, влегуваат во игра за освојување на WMM лигата. Сосем накратко, во игра…