Disneyland Paris Half 2016

Прешкртано и чекирано од листата: посети го Париз  √ √ трчај на Дизни полумаратон √ √ посети го Дизниленд √ √ Три во едно. Сосема спонтано и неочекувано. with the legendary world record holder, Paula Redcliff Одамна ви имам пишувано за Дизниевите трки (на endurance.mk),  за Run Disney серијалот, за најубавите медали кои се доделуваат…

City Park Night 21 – 2016. Како да организирате трка во Македонија

Една недела подоцна, полека се средуваат импресиите. Ние сме генерално задоволни од целосниот исход на ноќниот полумаратон. Нормално дека секогаш сметаме дека може подобро. Затоа и упорно работиме да напредуваме секоја година се повеќе, за да можеме на сите вас да ви донесеме нешто светско на домашен терен. Имаме мал милион идеи што сѐ може…

Волонтери на Ноќниот полумаратон City Park Night 21

Волонтерите се многу важен, есенцијален дел од секоја поголема организација. Волонтерите се оние кои ги помагаат организаторите, но пред се натпреварувачите, ги бодрат, навиваат, даваат подршка со самото свое присуство и помош на патеката. На трките кои ги организираме ние, тимот на endurance.mk се секогаш од огромна помош, пријателски и ентузијастички настроени, а ние сме горди…

Охридски пливачки маратон. Што се случи со Поп Ацев?!!

Бидејќи сме endurance.mk, опфаќаме стории кои ја раскажуваат “издржливоста“ на еден спортист, па и подалеку од атлетика. Приватен, самофинансиран сајт, кој не му должи објаснување на никого за тоа што, за кого и зошто пишуваме. Сами одлучуваме кој заслужил и зошто треба да се најде на нашите страници. Некои “деца“ не имаа земано здраво за…

Светски Рекорд, Олимписко Злато, Супер бабичка и тренер

Ретко, ретко, пишуваме статии за спринтери и нивните резултати, воглавно, затоа што се не занимливи и досадни. Но, ова e еден од тие ретки моменти, затоа што имаме добра причини и уште поинтересна приказна. Вчера беше соборен 19 години стариот Светски рекорд на 400м, кој до сега му припаѓаше на легендарниот Michael Johnson. Јужно Африканецот…

Олимписки Маратон – дами (највпечатливи моменти/ликови)

Нема да ви ги потенцираме повторно имињата на трите победнички, веќе се досадни и може да ги ѕирнете тука доколку сакате детали. Но, на листата ќе најдете имиња на 133 финишерки, односно безмалку 160 натпреварувачки и може да се изгубите. Еве кои имиња ни се интересни на нас и ги следевме повеќе од 2 ипол…

Нов Светски Рекорд на 10.000м. жени во Рио 29:17.45

Прејак старт на првиот ден од атлетските натпревари во Rio 2016 со неверојатна женска 10.000-ка. Етиопјанката Almaz Ayana го собори 23 години стариот рекорд на Кинеската  Wang Junxia кој досега изнесуваше  29:31.78. Новиот Светски Рекорд сега изнесува 29:17.45. Зад неа како сребрена влезе Vivian Jepkemoi Cheruiyot со нов Национален Рекорд на Кенија кој сега таа…

Beach Run 2016

Накусо, за оние кои не сте во тек, Beach Run е серијал од 5 последователни трки, кои секоја недела се оджуваа во различен град во Македонија, кој се наоѓа покрај вода/плажа. Ова се локациите (редоследно) кои екипата и ние тркачите ги посетивме во овие 5 недели: *Скопје; *Преспа; *Дојран; *Маврово; *Охрид Прекрасна иницијатива на организаторите…

City Park Night 21 ’16

Во организација на Endurance.mk (АК Индјуренс – Скопје) по втор пат ќе биде организирана атлетската манифестација “City Park Night 21”. Настанот е од рекреативен и отворен карактер за сите атлетски клубови, активни атлетичари, рекреативци, љубители на трчањето во природа, од нашата земја, како и надвор од нашите граници. Настан: City Park Night 21 ‘16 Датум:…

Олимписки Игри Рио 2016 (домашна естрада)

*фото: Експресија на статуата на Cristo Redentor во Рио за тимот на МКД на ОИ 2016 “Спортот има моќ да го промени светот. Има моќ да инспирира. Има моќ да ги обедини луѓето на начин на кој ништо друго не може. Им се обраќа на младите на јазик кој го разбираат. Спорт може да создаде…

Европско Првенство 2016, Амстердам

Во период од 06-10 јули, во Амстердам ќе се одржува Европското атлетско првенство. Се очекува редуциран состав на репрезентатициите кои не би настапиле со своите најдобар состав, со оглед дека сме во очи на Олимписките Игри во Рио кои почнуваат за точно еден месец од сега. Сепак еден ваков настан е секогаш интересен за проследување,…

Топ 13 мотивациони атлетски филмови

Ова се нашите предлози за мотивациони атлетски филмови во кои веруваме дека ќе уживате доколку сте во спортот (рекреативно или професионално). Секако дека има многу други филмови од овој жанр, но за оваа прилика ги издвоив овие како најинтересни и најтрогателни. 1. Without limits Според нас, број еден атлетски филм кој било кога е направен….