Дали во Македонија има услови за атлетика?!

            Едно од најчесто посавуваните прашања од новинарите, но и од пријателите, особено сега кога рекреативната тркачка маса е во континуиран и постојан пораст е токму ова: Дали во Македонија има услови за атлетика? Зошто Кралицата е на толку ниско, незавидно ниво? Е добре бе, како така, и тие имаат две нозе и вие…

Најголемите Светски Имиња Во Маратон – Eliud Kipchoge и Kenenisa Bekele, Најверојатно Нема Да Ги Видиме Во Лондон, Заради Најглупавиот Можен Проект На Најк За Sub2 Часа Маратон

Да бидам јасен и да повторам уште еднаш, по милионити пат: МАРАТОН ПОД 2 ЧАСА НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ ВО 2017, НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ НИ ВО НАРЕДНИ 5 ГОДИНИ, НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ НИКОГАШ! Тоа е мојот изричит став и мислење и без разлика дали се согласувате или не, погледнете што се планира на…

Како Всушност Функционираат Агресивните Велнес Компании И Нивните Производи, За Да Ви Го Измамат Организмот И Испразнат Џебот?

Секако дека право на сопствен избор има секој, но endurance.mk како долгогодишни спортисти и спортски работници, веќе експерти на оваа тематика, се чувствуваме должни да ви ја прикажеме реалната слика околу оваа мега велнес машинерија, која е последниот бран од криминалните активности во светот на исхраната, а која се поагресивно напаѓа и пенетрира меѓу популацијата. Многумина ќе…

Доза Инспирација – Легендарниот Ed Whitlock, Со Нов Светски Рекорд Во Категорија 85-89!

Секако дека дел од луѓето уште имаат еден тон оправданија за тоа зошто не се занимаваат со спорт. Ed Whitlock е човекот кој им се смее во лице на таквите. Тој е човекот кој често го гледаме на насловните страници на светски познатите магазини за трчање. Тој е човекот кој моментално има 85 години. Ed изминатиов викенд трчаше…

Поранешниот Светски Рекордер Во Маратон – Wilson Kipsang, Одблизу. Ексклузивно Приближување На Овој Великан

За почеток, кои од најкрупните работи го идентификуваат Wilson Kipsang: – Светски рекордер во Маратон (поранешен) – 2:03:23 – Берлин Маратон, 2013 – бронзен медал на ОИ Лондон, 2012 – 2:09:37 – 6 пати истрчан Маратон под 2:05 (единствен во светот за сега) – 3 пати истрчан Маратон под 2:04 (единствен во светот за сега) – 2:03:13…

Кенениса Бекеле, Берлин Маратон И Нешто Повеќе

Тоа нешто повеќе е нешто што не можете да го сретнете по комерцијалните сајтови, но затоа не имате нас, за по некоја инсајдерска информација поврзана со Kenenisa Bekele. Да бидам поконкретен, за неговиот ривал, Wilson Kipsang можам да објавам повеќе инсајдерски информации во наредниот текст, затоа што условно ми беше најдобар пријател на два дена, пред две години, како промотор…

5 Врсти Храна Кои Е Пожелно Да Се Избегнуваат Пред Трчање

Како што и сме напоменале мал милион пати претходно, секој организам е различен, индивидуален и сам за себе. Но постојат некои врсти храна, која е потврдено преку многубројни истражувања, дека му пречи на организмот при трчање и дека создава дискомфорт во абдоменот. Како и секоја добро-подмачкана машина, која работи перфектно, така и човековиот организам мора…

Ексклузивно: Почетоците На Македонската Атлетика

Објективно гледано, нема да го сретнеме ова на никое друго место. Нема да ни звучат познато голем дел од овие имиња, но што ќе биде кога ние ќе остареме? Дали ќе ни звучи убаво и фино на душа, ако си го сретнеме името на некој портал, кој копал низ историјата и пишал срамежливо збор-два и…

Ејуп Насер – Поранешен Рекордер Кој Нема Истрчано Ниту Една Сениорска Трка

И по завршувањето на Скопски Маратон, по селектирањето на импресиите и искуствата, ние продолжуваме со секцијата ’Обелоденување на историјата на македонската Атлетика’. Овој пат нашиот соработник, Миро Бошковиќ, ни испрати еден интересен текст за еден поранешен атлетичар, кој трчал до моментот додека не постанал сениор, а во младинските категории направил толку забележителни резултати, што и…

Тимот на endurance.mk на Скопски маратон

Не сме многу, не сепак не има доволно. Запознајте ја екипата на endurance.mk која годинава ќе настапи на Скопски маратон. Полумаратон: Душица Андонова. Доколку оваа девојка ви изгледа познато тоа е поради повеќе од една причина. За вас најблиску, таа е кавер девојката девојката на овогодинешниот Скопски Маратон. Но, исто така може да ја видите…

Како да се спакувам пред трка и што да понесам?

Најдобро е да ја искоритите саботата, односно денот пред трка и ментално да се подготвите за се она што сметате дека ќе ви биде потребно за денот на трка. Трката (во нашиот случај Скопски маратон) е рано наутро, па не сакате да бидете во брзање, нешто да не заборавите. Доколку не сте набавиле се од…

Национален Рекорд Кој Трае Речиси 30 Години – Стевче Георгиевски, 5000м.

Еве сме во нова серија од серијалот на ретроспектива на Атлетиката и разголување на атлетската историја. Повторно имаме на тацна објава од нашиот драг атлетски соработник, Миро Бошковиќ. Тој овој пат, за нас и за вас, подготви текст за една многу далечна историја, која сведочи за еден многу стар Национален рекорд, но пред се многу…