Интервју За 24 Вести На Весна И Александар. Скопски Маратон, Endurance.mk Project И Уште Многу Совети За Вас

Надвор од атлетските терени, понекогаш изгледаме вака. Весна и јас во интервју за 24 Вести, во емисијата ’Трето полувреме’. Мало сиже за нашиот најголем неофицијален државен празник – Скопски Маратон, ретроспектива на неговото постоење и достигнувања кои претстојат, endurance.mk Project и целите и идеологијата на тимот, како и дополнителни совети за сите оние кои се занимаваат…

Желба ми е да истрчам уште една трка на 100 метри: интервју со Драган Стојчевски

Овој дечко, повеќето го знаете како еден од најексплоатираните машки модели на Македонско тло. Во 2004 се закити и официјално со титулата Мистер на Македонија, за две години подоцна, на Светскиот избор во Кина, 2006, да се закити и со титулата Мистер Европа. И сигурно веќе се запрашувате што една ваква фаца бара на простор…

Интервју: Луција Кркоч – најтриумфалната Словенска атлетичарка

*intervju v slovenščino: “Intervju: Lucija Krkoč” Неодамна ја имав честа да бидам угостена во домот на една од најтриумфалните Словенски атлетичарки – Луција Кркоч. За само едно деноноќие, нејзиното прекрасно и навистина бројно семејство, направи да се почувствувам дел од него. Некоја недела подоцна пак, имав уште поголемо задоволство, јас да бидам домаќин на истата…

Intervju: Licija Krkoč

*интервјуто на македонски тука: Интервју: Луција Кркоч – најтриумфалната Словенска атлетичарка Nedavno sem imela možnost biti v gosteh pri eni izmed najboljših Slovenskih atletinj – Licii Krkoč. Za dva dni me je medse sprejela njena zelo ljubeca in številna družina. Prejšni teden sem imela tudi to čast da sem bila njena gostiteljica. Tako da sem…

Рок дуото Next Time со настап на Gazi Baba XC Challenge и Скопски маратон

Се сеќавате на Златно славејче `96 година и песничката “Фудбалер и Кошаркар“ во изведба на Мартин и Стефан? Тоа е далеку пред времето на  Next Тime. Време кога нивни идоли беа Роналдо и Џордан. Се додека Bon Jovi и Slash не ги заменија. Или барем навидум. (photo: настап на Next Time на Eurovision `09) Рок…

Ексклузивно Од Кенија: Интервју Со Европскиот Првак На 3000м Стиплчејс (U23), Митко Ценов

Тимот на endurance.mk продолжува со серијалот на интервјуа на големите атлетски имиња. Овој пат на наше огромно задоволство, во интервју за нашиот атлетски медиум го имаме бугаринот Митко Ценов. А за оние кои незнаат кој е Ценов, еве мал вовед: неговата поголем интернационален успех започна во декември 2012, кога и стана вице шампион на Европскиот…

Кога Два Endurance Атлетски Ума Ќе Се Најдат На Едно Место, Производот Е Следен (видео_ТВ 24 Вести)

17 12 2013, дел од тимот на endurance.mk, беше дел од емисијата на прекрасната водителка Сања Савеска, на телевизијата 24 Вести. Се работи за емисијата насловена ’За животот’, на која тема беше Атлетиката. Овој пат се обидовме да дадаме еден поконкретен осврт за атлетиката, за нашата идеологија, за нашите ставови и цели и благодарение на…

Pre Skopje marathon ’13 интервју @ Backstage, Кираџиев ft. Мартин Next Time

11 мај 2013, на еден ден пред овогодинешниот Скопски маратон, седејќи на кафе со Стефан (вокалот) и Мартин Филиповски, гитаристот од Следен пат (Next Time), добив интересна покана од Мартин, односно екипата на Backstage, преку Мартин, да бидам дел од едно нивно интервју, со тематика Скопски маратон. Односно, да бидам попрецизен, Мартин доби покана да…

Дел од ’Безбедност’, на гости во ТВ 24вести – ’Работна сабота’

Ден по државниот празник, посветен на нашите просветители Св. Кирца и Мето (24.05.2013), како дел од контактната емисија на ТВ 24 Вести – Работна сабота. Во максимално опуштена атмосфера, во студио со, од едната страна, прекрасната водителка Галена Николовска и од друга страна, исто така нејзин колега од новинарски води, тетовчанецот Ванко Марковски, успеавме некако…

Jonathan Wyatt – интервју

За оние кои досега не слушнале за Jonathan Wyatt (Јono), да ви го претставам накратко: овој Новозеланѓанец е шесткратен светски првак во планинско трчање, осумкратен шампион во World Mountain Running Grand Prix серијата и Олимписки претставник на Нов Зеланд од Атланта `96. Денеска, соработува со големите спортски брендови како Salomon, Power bar и Suunto и…

Sage Canaday – интервју

Подготви: Весна Кираџиева Sage Canady e победникот на ултра треил трката Terawera, која вчера (16 март) се одржа во Нов Зеланд. Јас ја имав честа, непосредно по неговата победа да разговарам со него и да дознаам нешто повеќе околу подготовките за трките, неговите идни планови и за самата трка… Што тој имаше да ми каже,…

Лиса Стублиќ – Интервју

Подготви Весна Кираџиева Непосредна и пријателски расположена, Лиса Стублиќ веднаш ми одговори позитивно на моето барање за интервју. Таа моментално е во Њујорк Сити и се подготвува за настап на неделниот полумаратон. Сето тоа, не ја спречи да ми одговори на моите прашања, ексклузивно за сите посетители на endurance.mk.  За оние кои сеуште не се…