Scarlet Runner Гравчиња

Гравчињава од сликата ги видов денес споделени на пост кај другар ми Jamie Oliver. Немаше опис што сорта се, како се викаат или други детали освен дека сам си ги одгледува (нормално), па се расчитав на Гугл само затоа што ми се допадна структурата на нивната боја, па ако ги има кај нас можам да…

Нутритивно Смути со Банана и Тиква

Ова смути е одличен хранлив оброк кој може да ви биде лесна замена за појадокот или за брз опоравок по напорниот тренинг. Богато со протеини, јаглехидрати, витамини и минерали, сите потребни на активниот спортки метаболизам, па телото ќе ви биде благодарно. Едноставна и брза подготовка, а потребни ви се: ♦ 1 банана; ♦ 50-100гр тиква…

Безглутенски Солени Мафини со железо и протеини

Овие солени мафини се одлични како мини закуска помеѓу оброци или непосредно по тренингот, но и за брзо послужување на вашите спортски пријатели. Брзо се приготвуваат, богати се со протеини и железо (железото најлесно се врзува со протеин и витамин Ц). Потребно ви се само ♦јајца, ♦обарен спанаќ (коприва или друго листесто растение по избор),…

Домашно Брашно Од Овес (Овесни Снегулки)

Овесот е високо препорачлив во секојдневната исхрана. Го намалува холестеролот, најбогат е со растителни влакна во споредба со другите зрнести плодови, што значи го успорува варењето и ви дава чувство на ситост подолго време. Исклучително е богат и со заситени, здрави масти, дури 6,9гр на 100гр овес и протеини со дури 16,9гр на 100гр. Но,…

Протеински микс (омлет од јајца со моркови)

Верувам дека веќе сите знаете дека по тренингот, најдобар и најбрз опоравок на мускулите е протеинската исхрана. Ако и вие, како и нас не се занимавате со поедноставнат и наздрава опција на протеински шејкови во прав и исхраната ја базирате на природни протеини кои за среќа ги има во изобилство во природната исхрана, еве уште…

Интегрален Леб Со Намаз Од Авокадо

за интегрално лебче: 500 гр. интегрално брашно 1 лажичка сол 50 гр. сончоглед 50 гр. ленено семе 450 гр. млака вода 1 квасец 2 лажици јаболков оцет Сите состојки се мешаат и смесата се става во калапче за печење. Се пече на 180ºС околу 1 час 30 минути *по желба, во смесата, покрај семки од…

Кафе? ДА, молам.

Страшно ме зачудува фактот, што се уште постојат луѓе кои кога ќе им кажам дека сум атлетичарка, ќе ми кажат: “ама добро, вие сте спортисти, не пиете кафе и алкохол“. Не знам всушност од каде произлегол овој мит, според мене, еден од најголемите во светот на атлетиката и спортот воопшто. Дали е од истите оние…

Oвошен јогурт (Smoothie) oд банана и авокадо

– 1/2 aвокадо; – 1 банана; – 150мл. јогурт; – лажичка мед Сите состојки ги блендирате во миксер. *Совет плус: во зависност од вашиот личен вкус, додавајте/одземете јогурт доколку сакате да добиете потечен/погуст пијалок. Додадете и овесни снегулки за да го дефинирате појадокот.  

Шејк со млеко од бадеми и урми

Како за 5 минути да си приготвите домашно млеко од бадеми може да погледнете тука. За шајкот: – 150мл. млеко од бадеми (може да користите и обично млеко); – 10-тина урми без семки – малку цимет Ставете ги состојките во блендер и блендирајте додека се соединат состојките и се иситнат урмите.

Домашно млеко од бадеми

Веројатно сте налетане на повеќе статии каде ви препорачуваат млеко од бадеми, особено како добар рикавери после тренинг. И веројтно повеќето од вас го тргате од списокот за набавки од старт, прво зашто претпоставувате дека е скапо, второ, немате поим каде и дали воопшто се продава кај нас. Искрено, ни јас немам поим. Затоа тука…

Омлет со авокадо и сланина

Пофалбите и критиките кои ги добиваме од оние кои редовно не следат ни дава дополнителна мотивација и инспирација да се подобриме и надградиме во содржините. Секако дека се трудиме се повеќе да ги елиминираме критиките и да одговориме на вашите барања – колку повеќе сте вие задоволни, толку сме и ние. Една од последните критики…