Tutti-Frutti Cocktail

Во принцип, по селски именувано, коктелчево ќе ви биде познато како “компот“. Не звучи убаво нели?! Па иcчукав на Гугл Транслејт и ми го преведе како tutti-frutti. Ок, вака насловено ми делува по егзотично и одговара на вкусот. Плус, мој простор, моја објава, мој текс, мој призвод, ќе си го викам како сакам 🙂 Значи,…

Зелена супа

– 2 поголеми компира; – 1 поголем морков; – 300 гр. спанаќ; – маслиново масло и зачини 1. Компирите и морковот се варат и откако ќе омекнат се додава спанаќот колку да омлитави. 2. Состојките се блендираат. 3. Изблендираната смеса се враќа во тенџерето, се додаваат зачини и малку маслиново масло и се остава да…