City Park Night 21 ‘17

Во организација на Endurance.mk (АК Индјуренс – Скопје) по трет пат ќе биде организирана атлетската манифестација “City Park Night 21”, прв и единствен ноќен полумаратон во Македонија. Настанот е од рекреативен и отворен карактер за сите атлетски клубови, активни атлетичари, рекреативци, љубители на трчањето во природа, од нашата земја, како и надвор од нашите граници….

Скопски маратон 2007-2017г, плус СКМ 2017 рекапитулар

Скопски маратон 2007-2017г. Почнав да ја пишувам оваа статија непосредно по последното издание на Скопски маратон овој мај и некако не успевав да ја завршам. Повеќе работи ни се случија во тој период, меѓу кои и издавањето на нашата книга “Издржи, кралице“, па веројатно и бев некако креативно-емотивно истрошена за да смислам нешто паметно да…

Зошто Polleo Sport?

Како што повеќето веќе знаете, нашиот тим од неодамна доби нов спортски пријател, тимот на Polleo sport. Иако сме само на почетокот на нашата соработка, уште од старт мора да бидеме искрени и да изразиме задоволство. Пред се, затоа што тимот на Polleo sport за нас не е само бренд и бизнис партнер, туку и…

Подгответе Се За Нов Голем Уличен Атлетски Спектакл – ’Охрид ТрчаТ’!

Асоцијација за спортови СПОРТ ЗА СИТЕ – СИТЕ ЗА СПОРТ, од Охрид, најавува голема атлетска манифестација низ улиците на Охрид. Имено, како што најавуваат од организацијата, настанот е од спортско промотивен карактер и основна цел е да се даде допринос на растечката тенденција на спортски настани кои се одржуваат во Охрид. Даден е акцент на…

Елиуд Кипчоге со 2:00.24 на маратон!!!

Не знам што е работата, за што е постот? Провери на линкот: (Утре, на F1 патеката во Монца, обид за маратон под 2ч) Wow, ова не го предвидовме, Елиуд Кипчоге истрча многу блиску до границата под два часа, тој финишираше со 2:00.24, што е НОВ НЕОФИЦИЈАЛЕН СВЕТСКИ РЕКОРД! #breaking2   

Утре, на F1 патеката во Монца, обид за маратон под 2ч.

Во сабота (6.мај) тројца атлетичари, Lelisa Desisa (Етиопија), Eliud Kipchoge (Кенија) и Zersenay Tadese (Еритреа) ќе бидат на патеката во Монца (Италија) во залуден обид да истрчаат маратон под 2 часа. Како што вели и самата реклама во која тие се појавуваат во најава на тркава: маратон под 2 часа е невозможно, сите го знаат…

“Издржи, кралице“ – прва книга со атлетска содржина во Македонија

Како што прочитавте во насловот, издадена е првата книга со општа атлетска содржина во Македонија. Автори на книгата сме јас (Весна) и мојот брат Александар. За оние кои сеуште не знаете кои сме професионално, запознавање: шампиони, рекордери и репрезентативци на Македонија, специјализирани за долги патеки, со акцент на  маратон. Оние кои нè следите на овој…

Дарио Ивановски – Вашиот Нов Победник На Белградскиот Полумаратон!

Со мало задоцнување (заради отсуство од земјава), ви должиме еден наш мал осврт на она што се случуваше во Белград изминатиов викенд. Во престолнината на Р. Србија, по 30-ти пат, се одржа традиционалниот Белградски Маратон. Иако своевидно чудна организација, во однос на 3-декадното искуство, во однос на квалитетот на тркачи, во однос на третманот на…

Лондон Маратон 2017, В Недела

Што: 2017 Virgin Money London Marathon Кога: старт на дами елита: 09:15ч; старт на мажи елита и останатата маса тркачи: 10:00ч. (по наше локално време тоа би значело една временска зона плу +1GMT или 10:15 и 11:00ч Како да гледате: Eurosport традиционално врши директен пренос во живо, секоја година за нас Награди (за дами и…

Flexofytol – Белгијска Дефиниција За Секој Спортски Активен Човек

Со текот на годините, телото кај нас distance трчачите, особено сврзните ткива амортизираат големи удари. Во насока да ги превенираме и ублажиме таквите удари, наоѓаме начин да трчаме по помеки површини, да ги менуваме патиките почесто, да ги намалиме интензитетите ако е тоа потребно. Сепак, сакале да признаеме или не сакале, нашите сврзни ткива, тетиви…

Светско Првенство Во Крос Кантри, Кампала, Уганда, Овој Викенд

Крос кантри трките секогаш биле и ќе останат едни од најискрените и брутално сурови трки, без разлика колку и да изгледаат неатрактивни, во однос на на пример трките на стаза. Не паметам ниту една крос трка, на ниту едно првенство или било каков крос собир, а да биле тактички трки, мерени, премерувани, умерени, досадни. На…

Garmin Forerunner 235, За 2:35 Маратон. Доволно Фер?

Па искрен да бидам и не можев да добијам поголем стимул за трчање на супер силен Маратон. Маратонот ми е закажан за 09 Април, односно за помалку од 3 недели, во германскиот град Хановер. Хановер Маратон е трката која ми е таргет во пролетната полусезона и најверојатно трката која со нетрпение ја чекам и сум…