Доза Инспирација – Легендарниот Ed Whitlock, Со Нов Светски Рекорд Во Категорија 85-89!

Секако дека дел од луѓето уште имаат еден тон оправданија за тоа зошто не се занимаваат со спорт. Ed Whitlock е човекот кој им се смее во лице на таквите. Тој е човекот кој често го гледаме на насловните страници на светски познатите магазини за трчање. Тој е човекот кој моментално има 85 години. Ed изминатиов викенд трчаше…

Ова е маратон, нема лесно. Поштенски Маратон 2016

Денес е државен празник и Македонскиот народ го слави Денот на народното востание – 11 Октомври. Денот кога  пукнале првите пушки против фашистите во 1941, прво во Прилеп, а потоа и Куманово.  Ние (маратонците) некој ден порано го “ослободивме“ Прилеп. Овој викенд, (недела, 09. Октомври) со старт во центарот на Прилеп, Поштенскиот маратон го имаше…

Поранешниот Светски Рекордер Во Маратон – Wilson Kipsang, Одблизу. Ексклузивно Приближување На Овој Великан

За почеток, кои од најкрупните работи го идентификуваат Wilson Kipsang: – Светски рекордер во Маратон (поранешен) – 2:03:23 – Берлин Маратон, 2013 – бронзен медал на ОИ Лондон, 2012 – 2:09:37 – 6 пати истрчан Маратон под 2:05 (единствен во светот за сега) – 3 пати истрчан Маратон под 2:04 (единствен во светот за сега) – 2:03:13…

Штафетна Трка ПОДАЈ РАКА 2016

Оваа година, организаторите на трката од Здружението на граѓани за поддршка на лица со ретка болест Вилсон – Македонија ќе ја организираат втората традиционална штафетна трка, а ние како endurance.mk тим ќе бидеме активен дел од оваа прекрасна хуманитарна акција. *До сите заинтересирани членови на нашиот тим и сите кои не се дел од endurance.mk,…

Disneyland Paris Half 2016

Прешкртано и чекирано од листата: посети го Париз  √ √ трчај на Дизни полумаратон √ √ посети го Дизниленд √ √ Три во едно. Сосема спонтано и неочекувано. with the legendary world record holder, Paula Redcliff Одамна ви имам пишувано за Дизниевите трки (на endurance.mk),  за Run Disney серијалот, за најубавите медали кои се доделуваат…

Поштенски Маратон 2016

Прв Поштенски Маратон, а втора едиција. Првата беше минатата година, а оваа година ќе биде на 09 Октомври. Патеката е онаа истата од минатата година, но да нема забуни, кругот се врти овој пат обратно. Значи за оние кои по втор пат ќе ја трчаат оваа трка, кругот веќе им е познат, но се трча…

Кенениса Бекеле, Берлин Маратон И Нешто Повеќе

Тоа нешто повеќе е нешто што не можете да го сретнете по комерцијалните сајтови, но затоа не имате нас, за по некоја инсајдерска информација поврзана со Kenenisa Bekele. Да бидам поконкретен, за неговиот ривал, Wilson Kipsang можам да објавам повеќе инсајдерски информации во наредниот текст, затоа што условно ми беше најдобар пријател на два дена, пред две години, како промотор…

Disneyland Half marathon Paris

За прв пат, оваа година светски познатиот Disneyland Half marathon, доаѓа и на Стариот континент. Поточно во Градот на Светлината, седиштето на Франција, Париз. Како ќе биде организацијата и какви се ликови ќе сретнеме таму, ќе ни пренесе нашиот член и троен Национален рекордер (Маратон, Полумаратон и 10.000м), Весна Кираџиева. Таа одлучи оваа есен, пред…

City Park Night 21 – 2016. Како да организирате трка во Македонија

Една недела подоцна, полека се средуваат импресиите. Ние сме генерално задоволни од целосниот исход на ноќниот полумаратон. Нормално дека секогаш сметаме дека може подобро. Затоа и упорно работиме да напредуваме секоја година се повеќе, за да можеме на сите вас да ви донесеме нешто светско на домашен терен. Имаме мал милион идеи што сѐ може…

Волонтери на Ноќниот полумаратон City Park Night 21

Волонтерите се многу важен, есенцијален дел од секоја поголема организација. Волонтерите се оние кои ги помагаат организаторите, но пред се натпреварувачите, ги бодрат, навиваат, даваат подршка со самото свое присуство и помош на патеката. На трките кои ги организираме ние, тимот на endurance.mk се секогаш од огромна помош, пријателски и ентузијастички настроени, а ние сме горди…

Ова Е Вистински Показател Дека ’Кралицата’ Останува На Светскиот Трон – Продадени Преку Еден Милион Влезници За Светското Првенство Наредната Година Во Лондон!

Ако некој веќе изгуби надеж и смета дека на Кралицата и се заканува губење на тронот, сепак има знаци дека има дури и премногу луѓе кои вистински го сакаат и ценат овој историски спорт – Атлетиката. Еден од показателите дека тоа е така, е информацијата која беше утрово пуштена од официјалните лица во организацијата на…

Охридски пливачки маратон. Што се случи со Поп Ацев?!!

Бидејќи сме endurance.mk, опфаќаме стории кои ја раскажуваат “издржливоста“ на еден спортист, па и подалеку од атлетика. Приватен, самофинансиран сајт, кој не му должи објаснување на никого за тоа што, за кого и зошто пишуваме. Сами одлучуваме кој заслужил и зошто треба да се најде на нашите страници. Некои “деца“ не имаа земано здраво за…