Манекенка, актерка, македонка и најважно од се – сака ТРЧАЊЕ. Катерина Ивановска, дел од неодамнешниот NYC Halfmarathon ’13

Уште еден доказ дека трчањето е светски тренд број еден, но и уште еден потсетник дека современиот македонски ум разбира што значи трчањето и кои се бенифитите од него. Не сум имал прилика да ја запознаам лично, но ова што го видов, навистина ме импресионираше. Катерина Ивановска, во најтесниот круг на најубави македонки, европејки, па…

НОВ НАЦИОНАЛЕН РЕКОРД НА Весна КИРАЏИЕВА – 1:28:50!!! 33. Vattenfall BERLINER HALBMARATHON review

              Се остварија прогнозите од претходниот пост. Не сум никаков пророк, туку се докажа уште еднаш како атлетиката е мерлива категорија. Можеше да се предвиди резултатот врз основа на многу параметри.          Утрово тоа Весна го зачини со нов национален рекорд во полумаратон. Да се потсетиме, пред да прејдеме на главното – претходниот рекорд беше…

ПРОМЕНА на стартот на Скопски маратон – ’13-та во вечерен термин!!

Изворно, на вечерашната неофицијална средба со Директорот на Скопски маратон, Кире Синадиновски, дознаваме дека оваа година, стартот на Скопскиот маратон ќе започне во 21:00 часот, наместо како што до сега беше пракса, во 9:00 часот наутро. Синадиновски не сакаше дополнително да навлегува и да ги образложува причините за оваа неочекувана промена на тајмингот, но се…

Весна КИРАЏИЕВА, победник на овогодинешниот Меморијален крос ’Методија Веновски – Мето’

Вчера (31 март), се одржа Меморијалниот крос ’Методија Веновски – Мето’. Иако условите и не беа баш наклонети на страната на организаторите, сепак кросот помина во одлична атмосфера и пред се дружба на атлетичарите од постарата генерација и оние кои се актуелни на нашата атлчетска сцена. Кираџиева успеа да ја одбрани минатогодишната титула во женската…

Greene Light!!! :)

За овој човек не треба посебна најава, само накратко за поновата атлетска публика: Oлимпискиот шампион и поранешен рекордер на 100м., легендарниот, еден и единствен Морис Грини (Maurice Greene) повторно во улога на шоумен!!! И овој пат со сопствено шоу “Greene Light” на Euro sport каде на публиката ќе и долови моменти од еден дневен тренинг…

Светскиот рекордер Tadese на овогодинешниот Prague Half Marathon во трка за нов СВЕТСКИ РЕКОРД

                За 10-тина дена (06 април, сабота), на програмата е една од најголемите улични трки во Европа, но и во светски рамки, Прашкиот Полумаратон. Имено, Прага полумаратон е еден од неколкуте трки во рамки на светскиот Gold Label Road Race серијал. Дел од тимот на АК Безбедност – Скопје, ја имавме таа среќа да настапуваме…

Светско првенство во крос кантри, Полска 2013 (recap)

Предвидувањата горе доле се отстварија. Источно-африканците неприкосновени во сите 4 категегории, но тоа што исто така цврсто го посакував и во исто време претпоставував, е дека некој ќе успее да им ги замрси сметките. Овој пат тоа беше сениорскиот тим на САД. Верувале или не, во екипниот пласман се искачија на сребрениот пиедестал, пред ГОЛЕМАТА…

Најава: Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“ и “Женска трка“

Иако не сме организатори на овие трки, сепак ќе си дадеме за право да Ве поканиме да присуствувате/учествувате на двете. Во продолжение, имате повеќе податоци и за двете предстојни трки. Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“ На 31-ви март 2013 год. Атлетскиот клуб „Работнички” го организира 12-от Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“. Ни причинува…

Светско првенство во крос кантри–ПОЛСКА 2013 (preview)

Уште неколку дена до стартот на најголемиот крос кантри собир на планетата закажан во Бидгош, Полска. Викендов (недела, 24-ти) ќе бидеме во тек со случувањата во Полска. Веќе се излезени и официјалните стартни листи на земјите и тркачите кои ќе земат учество на мундијалското крос кантри натпреварување. Во продолжение се стартните листи: Стартни листи Вкупно…

Jonathan Wyatt – интервју

За оние кои досега не слушнале за Jonathan Wyatt (Јono), да ви го претставам накратко: овој Новозеланѓанец е шесткратен светски првак во планинско трчање, осумкратен шампион во World Mountain Running Grand Prix серијата и Олимписки претставник на Нов Зеланд од Атланта `96. Денеска, соработува со големите спортски брендови како Salomon, Power bar и Suunto и…

Sage Canaday – интервју

Подготви: Весна Кираџиева Sage Canady e победникот на ултра треил трката Terawera, која вчера (16 март) се одржа во Нов Зеланд. Јас ја имав честа, непосредно по неговата победа да разговарам со него и да дознаам нешто повеќе околу подготовките за трките, неговите идни планови и за самата трка… Што тој имаше да ми каже,…

Топ 10 совети од Dathan Ritzenhein, Bernard Lagat и Abdi Abdirahman (pre NYC Halfmarathon press)

*фрустрирачки е кога имате позади себе 3-4 месеци силна база и на крај од периодот искрсне некоја повреда. Да се биде малку под оптималната подготвеност е ОК – Dathan Ritzenhein. 1)      Да се биде здрав и без повреда е #1 приоритет Ritz, Lagat и  Abdi, сите тројца имаат огромни успеси на своите портфолиа, но сите…