Светско првенство во крос кантри, Полска 2013 (recap)

Предвидувањата горе доле се отстварија. Источно-африканците неприкосновени во сите 4 категегории, но тоа што исто така цврсто го посакував и во исто време претпоставував, е дека некој ќе успее да им ги замрси сметките. Овој пат тоа беше сениорскиот тим на САД. Верувале или не, во екипниот пласман се искачија на сребрениот пиедестал, пред ГОЛЕМАТА…

Најава: Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“ и “Женска трка“

Иако не сме организатори на овие трки, сепак ќе си дадеме за право да Ве поканиме да присуствувате/учествувате на двете. Во продолжение, имате повеќе податоци и за двете предстојни трки. Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“ На 31-ви март 2013 год. Атлетскиот клуб „Работнички” го организира 12-от Меморијален крос „Методи Веновски – Мето“. Ни причинува…

Светско првенство во крос кантри–ПОЛСКА 2013 (preview)

Уште неколку дена до стартот на најголемиот крос кантри собир на планетата закажан во Бидгош, Полска. Викендов (недела, 24-ти) ќе бидеме во тек со случувањата во Полска. Веќе се излезени и официјалните стартни листи на земјите и тркачите кои ќе земат учество на мундијалското крос кантри натпреварување. Во продолжение се стартните листи: Стартни листи Вкупно…

Jonathan Wyatt – интервју

За оние кои досега не слушнале за Jonathan Wyatt (Јono), да ви го претставам накратко: овој Новозеланѓанец е шесткратен светски првак во планинско трчање, осумкратен шампион во World Mountain Running Grand Prix серијата и Олимписки претставник на Нов Зеланд од Атланта `96. Денеска, соработува со големите спортски брендови како Salomon, Power bar и Suunto и…

Sage Canaday – интервју

Подготви: Весна Кираџиева Sage Canady e победникот на ултра треил трката Terawera, која вчера (16 март) се одржа во Нов Зеланд. Јас ја имав честа, непосредно по неговата победа да разговарам со него и да дознаам нешто повеќе околу подготовките за трките, неговите идни планови и за самата трка… Што тој имаше да ми каже,…

Топ 10 совети од Dathan Ritzenhein, Bernard Lagat и Abdi Abdirahman (pre NYC Halfmarathon press)

*фрустрирачки е кога имате позади себе 3-4 месеци силна база и на крај од периодот искрсне некоја повреда. Да се биде малку под оптималната подготвеност е ОК – Dathan Ritzenhein. 1)      Да се биде здрав и без повреда е #1 приоритет Ritz, Lagat и  Abdi, сите тројца имаат огромни успеси на своите портфолиа, но сите…

Лиса Стублиќ – Интервју

Подготви Весна Кираџиева Непосредна и пријателски расположена, Лиса Стублиќ веднаш ми одговори позитивно на моето барање за интервју. Таа моментално е во Њујорк Сити и се подготвува за настап на неделниот полумаратон. Сето тоа, не ја спречи да ми одговори на моите прашања, ексклузивно за сите посетители на endurance.mk.  За оние кои сеуште не се…

Полумаратонот во Њујорк низ бројки – 2013

ЊУЈОРК – Релативно млад полумаратон кој веќе ја крои историјата како што поминува времето, еве неколку бројки и факти за овогодинешниот полумаратон кој ќе се одржи на 17 Март. •  78,084 тркачи (38,663 мажи и 39,421 жени ) го завршиле Њуjорк полумаратонот од почетокот на 2006 година. •  26,797 луѓе аплицирале за  2012 NYC полумаратонот…

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО КРОС 2013

Bydgoszcz, POLAND 10-тина дена до стартот на Светското првенство во крос, закажано за 24 март, во атлетскиот град на Полска – Бидгош. Мој личен став за големите крос натпреварувања – ако сте спремни да победите на крос кантри натпреварување од ваков калибар или барем се носите рамо до рамо со водечката група, значи сте спремни…

Остри мерки во анти-допинг кампањата (World Marathon Majors)

Довчерашната година, во светот постоеја пет т.н. ‘Marathon Majors’, односно лидерски маратони во светот, кои бодуваат и победниците влегуваат во игра за освојување на високи парични награди. Лондон, Берлин, Чикаго, ЊуЈорк и Бостон, а од оваа година и нов член во семејството, Токио, влегуваат во игра за освојување на WMM лигата. Сосем накратко, во игра…

New York City Half Marathon 2013

По рехабилитацијата на Њу Јорк, ’нападот’ на Сенди, откажан еден од 5-те најголеми и лидерски маратони во светската лига на маратони што се бодуваат, NYRR и една од ’најголемите’ жени за мене – CEO Mary Wittenberg се враќа низ 5-те дистрикти на ’Големото јаболко’ со престижниот Њу Јорк Сити Полумаратон. Илјадници луѓе останаа без покрив…

Бернард Лагат ќе го трча својот прв полумаратон

Бернард  Лагат како успешен професионален атлетичар е на патеките доволно долго со причина за да константно ги одложува уличните трки, премин кој Мо Фара од Британија и останатите middle-distance специјалисти го прават. Овој февруари, Лагат 38, го постави Америчкиот рекорд на 2 милји во сала на Милроз, и се запиша во листата со уште еден…