Полумаратонот во Њујорк низ бројки – 2013

ЊУЈОРК – Релативно млад полумаратон кој веќе ја крои историјата како што поминува времето, еве неколку бројки и факти за овогодинешниот полумаратон кој ќе се одржи на 17 Март. •  78,084 тркачи (38,663 мажи и 39,421 жени ) го завршиле Њуjорк полумаратонот од почетокот на 2006 година. •  26,797 луѓе аплицирале за  2012 NYC полумаратонот…

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО ВО КРОС 2013

Bydgoszcz, POLAND 10-тина дена до стартот на Светското првенство во крос, закажано за 24 март, во атлетскиот град на Полска – Бидгош. Мој личен став за големите крос натпреварувања – ако сте спремни да победите на крос кантри натпреварување од ваков калибар или барем се носите рамо до рамо со водечката група, значи сте спремни…

Остри мерки во анти-допинг кампањата (World Marathon Majors)

Довчерашната година, во светот постоеја пет т.н. ‘Marathon Majors’, односно лидерски маратони во светот, кои бодуваат и победниците влегуваат во игра за освојување на високи парични награди. Лондон, Берлин, Чикаго, ЊуЈорк и Бостон, а од оваа година и нов член во семејството, Токио, влегуваат во игра за освојување на WMM лигата. Сосем накратко, во игра…

New York City Half Marathon 2013

По рехабилитацијата на Њу Јорк, ’нападот’ на Сенди, откажан еден од 5-те најголеми и лидерски маратони во светската лига на маратони што се бодуваат, NYRR и една од ’најголемите’ жени за мене – CEO Mary Wittenberg се враќа низ 5-те дистрикти на ’Големото јаболко’ со престижниот Њу Јорк Сити Полумаратон. Илјадници луѓе останаа без покрив…

Бернард Лагат ќе го трча својот прв полумаратон

Бернард  Лагат како успешен професионален атлетичар е на патеките доволно долго со причина за да константно ги одложува уличните трки, премин кој Мо Фара од Британија и останатите middle-distance специјалисти го прават. Овој февруари, Лагат 38, го постави Америчкиот рекорд на 2 милји во сала на Милроз, и се запиша во листата со уште еден…

Нов Американски рекорд на 5000м. во сала.

Нова страница во американската distance атлетика. Овој пат, главен актер, Лопез Ломонг. Натурализираниот американец, со сомалиско потекло, го сруши претходниот рекорд на веќе ветеранот и икона на американската атлетика, Бернард Лагат. Ломонг, инаку лик со посебна и интересна историја и приказна позади себе, се повеќе се пробива на американскиот пазар на тркачи кои пркосат на …

Европско атлетско првенство во сала, Гетеборг 2013

Продолжен викенд, резервиран за Европското првенство во сала. Ве лоцираме овој пат во Гетеборг, Шведска. Со почеток на 28.02 и апсолвирање на програмата на 03.02. Во дисциплината 60м.  првото место во  група го завзема французинот VICOUT Jimmy, еден од најголемите млади спринтерски надежи на Европа, кој подоцна (во саботата), во финалето на 60м. се закити…

Персонален Тренер

       АК Endurance (Индјуренс) е отворен за соработка со сите заинтересирани за атлетиката и спортот воопшто. Нудиме тернинг програми за сите возрасти, за професионални спортисти и рекреативци кои сакаат да бидат физички активни и кондиционо подготвени.       Во зависност од Вашите потреби, имаме подготвено флексибилна програма која е достапна за секој кој има желба да…

Скопски Маратон ’13

Скопски маратон оваа година ќе се одржи по деветти пат. Првиот маратон беше одржан во 1997 година, а последователно се одржа по втор пат веќе следната, `98 година. Потоа, следуваше пауза од девет години, за повторно да биде вратен сјајот на маратонските трки низ Скопските улици. Така, во 2007 стартуваше со полумаратон и трка на…