„Кога кралицата станува тренд - не ексклузивитет“

Новости

Очекувано: Кираџиеви меѓу победниците на Хронометар 10км!

Заради пандемијата и посебните протоколи за одржувањето на трката HalkEco Хронометар 10КМ, прогласувањето на победниците не се случи на денот на трката, туку истите беа прогласени денес, оналјн на фан страната на трката. Како и што очекувавме со најавата во нашиот претходен пост – гужва од Кираџиеви на топ позициите. Највисоко пласирана беше Биљана Кираџиева,…

Прочитај повеќе →

Кираџиеви ќе ја отворат и затвора Хронометар 10км трката!

Во организација на тимот кој стои зад Скопски маратон, Женска трка и Скопје трча 10км, наскоро очекуваме нова скопска трка, овој пат под нови услови и регулативи, согласно ковид19 ситуацијата. За сите детали околу трката, погледнете на официјалниот сајт тука. Што се однесува до нашиот, endurance.mk тим, на самиот старт, трката ќе ја отвори Билјана…

Прочитај повеќе →

Трчањето ќе ме промени.

Ана Тодоровска ја знаете како дизајнерката на медалот и маичките на Скопски Маратон, Женска Трка и Скопје Трча 10К, но и како дизајнерката која стои зад брендот на Сувенири од Скопје. Доколку ја следите на нејзните приватни профили на инстаграм и фб, ќе видите дека споделува интересни илустрации проследени со уште поинтересни приказни од нејзините…

Прочитај повеќе →

Ќе биде сè во ред

Во ред, ситуацијата моментално е вон контрола, вон наша или ваша контрола. Трките и сите настани се откажани горе и доле, лево и десно. Нашиот најголем спортски настан, Скопски маратон е откажан. И овие одлуки се вон наша контрола. Но, еве што имаме во наша контрола: како се однесуваме, како и што понатаму ќе тренираме,…

Прочитај повеќе →

Маратон Тренинг Програма

Се подготвувате за вашиот следен предизвик, трка, маратон, полумаратон или едноставно сакате да се одржувате во форма, кондиционо подготвени и фит? Сакате да создадете здрави навики кај вашите најмили од рана возраст? Ние сме тимот за вас. Endurance.mk (Атлетски Клуб Индјуренс – Скопје) е ден од најуспешните атлетки клубови во Македонија и доколку се одлучите…

Прочитај повеќе →

Да се финишира Њујоршки маратон… Интервју со Стевче Луков

Њујоршки маратон 2019 се одржа во ноември таа година. Според информациите кои јас можев да ги истражам, имавме само еден претставник, тркач од Македонија, Стевче Луков а.к.а. Барон. Ова го напоменувам бидејќи во претходните неколку изданија на маратонот имавме поголеми групи учесници од Македонија, ама полека како да избледува “модата“ или така се чини навидум….

Прочитај повеќе →

What goes around, comes around. Се врти – се враќа.

What goes around, comes around. Или по нашки сѐ се врти сѐ се враќа. Како на стадион, како на стаза. Особено на дисциплините на долги патеки, вртиш круг, но повторно се враќаш на исто место. Сѐ се врти, сѐ се враќа, дури и на стадион, на патека.             Долго време се мислев дали да ја…

Прочитај повеќе →

Патиките не трчаат сами. Или трчаат?

Кога го напишав постот насловен како “Уште еден пар патики“ пред некои седум-осум месеци, мислев дека кажав сé што имав да кажам на темата и дека ќе бидам разбрана кога напишав дека патиките сами не трчаат, дека ја затворив темата – што повеќе да ви кажам и како да ви кажам за да ме разберете….

Прочитај повеќе →

За губитништвото

“Треба само да се има храброст да се прифати губитништвото како морална убавина во овој свет на величање на успехот.” – Кица Колбе.             Годината е при крај, 2019 истекува, а со тоа истекува и уште едно десетлетие. Крајот на секоја година, според новите, модерни трендови е и период кога оние кои имаат што да…

Прочитај повеќе →

Балканско во маратон 2019, Србија маратон

                Белград никогаш не ми бил на листата со желби за маратони кои би сакала да ги трчам. Вообичаено, маратоните кои сакам да ги трчам се оние на дестинации и во градови кои сум сакала да ги посетам, како Милано, Берлин, Париз, Лондон, Њујорк, или другата опција е да се брзи патеки каде можам да…

Прочитај повеќе →

IAAF (ИААФ) официјално ребрендирана во World Athletics!

IAAF (ИААФ, Интернационална Атлетска Асоцијација на Федерации) официјално ребрендирана! Од неодамна почна и официјано да се користи новото лого и име на Светската Атлетика. Отсега, новото име е World Athletics, a новото лого  е на сликите во прилог. Логото е составено од три главни елементи: “W’ за World (Светска) што исто така симболично значи и…

Прочитај повеќе →

1:59.40! Елиуд Кипчоге дами и господа!

За мене, за Александар и за Кипчоге Прво прашање, зошто ставам насловна слика од Кипчоге со мојот брат, Александар Кираџиев? Зашто немам една со мене и Кипчоге (освен ако не ме фотомонтираат на оваа). Оваа слика и тие во прилог на статијава се од 2012 година, кога брат ми беше на СП во полумаратон во…

Прочитај повеќе →


Следете не на твитер
Loading Tweets...
Top