„Кога кралицата станува тренд - не ексклузивитет“

Новости

2:15.25 на Пола Редклиф ќе биде нападнат на Лондонски маратон?!

Рекордот во маратон за жени стои од 2003 година, кога нашата идна гостинка на Скопски маратон, Пола Редклиф истрча со време од 2:15.25, токму на овој маратон – Лондонски мартон. Оваа година се најавува можност да биде нападнат, а можеби и соборен петнаесет години стариот рекорд на легендарната Редклиф. Но пред да ги рагледаме реалните…

Прочитај повеќе →

Крај На Една Убава Спортска Крос Кантри Традиција – Gazi Baba XC Challenge

Велат, тоа што нема да не скрши, не прави посилни. Да, ама не е баш така. Тоа што упорно не крши, подобро е да дигнеме раце, глава од зид да тргнеме и нека тераат работите како што им е природен текот. Gazi Baba XC Challenge ја почнавме во 2011та. За помалку од 2 недели требаше…

Прочитај повеќе →

Нова година, нови цели, но прво – 2017…

Изгледа е точно она што велат: Ако не си постирал на фејсбук, исто како да не се случило. Последнаве неколку месеци се дистанцирав од социјалните мрежи, а целосно го деактивирав мојот фб профил, па чувствувам потреба тука да напишам  како ми помина 2017 на тркачки/атлетски план, за да зачувам некои спомени, а и за да…

Прочитај повеќе →

ДЕМАНТ?!!

За оние кои не сте во тек со настаните внатре во АФМ, прво во прилог ги приложуваме материјалите кои беа испраќани по меил до клубовите и институциите, како и до медиумите, а со цел да го сфатите нашиот понатамошен текст (иако веруваме дека и без тоа ќе фатите приклучок лесно) Демант Крсто Серафимовски 19.12.2017 Oдговор…

Прочитај повеќе →

Топ 10 подароци за тркачи-ки/атлетичари-ки

                 Знаеме дека има огромен број на понуди за подароци, без разлика дали е за новогодишен подарок, за роденден на тркачки пријатели или неофицијален повод. Нашите блиски највеќе ќе ценат доколку подарокот е личен и е “погоден“. Така ќе знаат дека е искрено и од срце, што е и целта на подарокот. Ние тркачите сме…

Прочитај повеќе →

Закачалка за медали

Сега кога сте тркачи со завидна бројка на финишер медали или атлетичари со по некој златен, сребрен или бронзен медал, сакате соодветно место во домот каде вашите успеси ќе бидат евидентни за сите ваши пријатели, но и и ваша гордост. Најчесто импровизираме со шајки или стојат некаде во некоја кутија неуредно, свиткани и стуткани. Јас…

Прочитај повеќе →

Дали во Македонија има услови за атлетика?!

            Едно од најчесто посавуваните прашања од новинарите, но и од пријателите, особено сега кога рекреативната тркачка маса е во континуиран и постојан пораст е токму ова: Дали во Македонија има услови за атлетика? Зошто Кралицата е на толку ниско, незавидно ниво? Е добре бе, како така, и тие имаат две нозе и вие…

Прочитај повеќе →

Охрид Трчат 2017 (review)

На 4-ти јули годинава, за прв пат се одржа една улична трката во Охрид, во должина од 10км, наречена “Охрид Трчат“. Кога јас прв пат слушнав за тркава, прво си помислив: ’кои се па сега овие што организираат трка?’. Немав чуено за организаторите, а во Македонија, мала е тркачката заедница и безмалку се знаеме кои…

Прочитај повеќе →

Шејлен Фленеган – легендата од Њујорк маратон 2017

Доколку сега се разбудивте од долг сон или паднавте од Марс, веднаш ќе прејдам на главното: Шејлен Фленеган (Shalane Flanagan) е овогодинешната победничка на Њујорк маратон во женска конкуренција. Па што? Тоа ја прави само уште една од четириесет и пет претходни победнички од 1972 до денес. Она што ја прави нејзината победа историска е…

Прочитај повеќе →

Salute! Поздрав

16.октомври 1968. Олимписки стадион, Мексико Сити, (Мексико). XIX Олимписки Игри.  Церемонија на доделување медали во дисциплината 200м. мажи. На подиумот се искачуваат тројцата првопласирани за прогласување: бронзен – Џон Карлос (John Carlos); сребрен – Питер Норман (Peter Norman); златен – Томи Смит (Tommie Smith). Се свири химната на САД во чест на златниот медалист Томи….

Прочитај повеќе →

Трето издание на HFW Expo во септември!

Ја погледнавте програмата на жолтите флаетрчиња кои ви ги инсертиравме во стартните пакети на изминатиов City Park Night 21? Ако да, тогаш можеби забележавте дека нашиот тим ќе се претстави со кратко предавање на Health, Fitness & Wellness Expo. Еве и подетално, за што станува збор и што да очекувате. Септември е месецот со кој…

Прочитај повеќе →

Волонтери на Ноќниот полумаратон City Park Night 21

Волонтерите се многу важен, есенцијален дел од секоја поголема организација. Волонтерите се оние кои ги помагаат организаторите, но пред се натпреварувачите, ги бодрат, навиваат, даваат подршка со самото свое присуство и помош на патеката. На трките кои ги организираме ние, тимот на endurance.mk се секогаш од огромна помош, пријателски и ентузијастички настроени, а ние сме горди…

Прочитај повеќе →


Следете не на твитер
Loading Tweets...
Top