„Кога кралицата станува тренд - не ексклузивитет“

Новости

Патиките не трчаат сами. Или трчаат?

Кога го напишав постот насловен како “Уште еден пар патики“ пред некои седум-осум месеци, мислев дека кажав сé што имав да кажам на темата и дека ќе бидам разбрана кога напишав дека патиките сами не трчаат, дека ја затворив темата – што повеќе да ви кажам и како да ви кажам за да ме разберете….

Прочитај повеќе →

За губитништвото

“Треба само да се има храброст да се прифати губитништвото како морална убавина во овој свет на величање на успехот.” – Кица Колбе.             Годината е при крај, 2019 истекува, а со тоа истекува и уште едно десетлетие. Крајот на секоја година, според новите, модерни трендови е и период кога оние кои имаат што да…

Прочитај повеќе →

Балканско во маратон 2019, Србија маратон

                Белград никогаш не ми бил на листата со желби за маратони кои би сакала да ги трчам. Вообичаено, маратоните кои сакам да ги трчам се оние на дестинации и во градови кои сум сакала да ги посетам, како Милано, Берлин, Париз, Лондон, Њујорк, или другата опција е да се брзи патеки каде можам да…

Прочитај повеќе →

IAAF (ИААФ) официјално ребрендирана во World Athletics!

IAAF (ИААФ, Интернационална Атлетска Асоцијација на Федерации) официјално ребрендирана! Од неодамна почна и официјано да се користи новото лого и име на Светската Атлетика. Отсега, новото име е World Athletics, a новото лого  е на сликите во прилог. Логото е составено од три главни елементи: “W’ за World (Светска) што исто така симболично значи и…

Прочитај повеќе →

1:59.40! Елиуд Кипчоге дами и господа!

За мене, за Александар и за Кипчоге Прво прашање, зошто ставам насловна слика од Кипчоге со мојот брат, Александар Кираџиев? Зашто немам една со мене и Кипчоге (освен ако не ме фотомонтираат на оваа). Оваа слика и тие во прилог на статијава се од 2012 година, кога брат ми беше на СП во полумаратон во…

Прочитај повеќе →

Шокантно и жално! СП Доха 2019 со празни трибини!

Покрај убавата организација на домаќините од Доха, атлетската јавност и атлетичарите/ките на терен се апсолутно незадоволни од првичниот избор на ИААФ за оваа дестинација за СП! Очекувано високите температури и константно празни трибини не придонесуваат за поголема мотивираност и задоволство на теренот и од атлетичар(к)ите. Изјавите од поеминентните спортски новинари, како оние од BBC News…

Прочитај повеќе →

Трчај бе!

Можеби повеќето веќе слушнавте за првата градска, битолска трка наречена Трчај бе. За оние кои не сте чуле или не знаете доволно, ќе ви пишам на кратко тука, па се надевам ќе успеам да убедам барем двајца од вас да се пријават 🙂 Во краткиот разговор со еден од организаторите, Никола Димитровски, веднаш сфатив дека…

Прочитај повеќе →

Еден месец до Светското првенство во атлетика, Доха 2019

Точно еден месец до Светското првенство во атлетика, Доха 2019. ИААФ денес го објавија изгледот на медалите за првопласираните тројца по дисциплини 🥇🥈🥉 Дизајниран од се-женски тим дизајнерки, медалот го прикажува хоризонтот во Доха кој ќе биде токму во позадина и во фокусот на маратонските трки и илустрација на легендарниот меѓународен стадион Калифа, кој ќе…

Прочитај повеќе →

Скопје, домаќин на Европско Атлетско Тимско првенство – Трета лига

По успешната организација на Европското првенство во планинско трчање кое минатата година се одржа во Скопје (Водно), Интернационалната и Европската Атлетска Федерација довербата за организација на уште еден голем и престижен настан ја доделија на Атлетската Федерацја на Македонија (АФМ). Настанот ќе се одржи во период 10-11 август оваа година, на Арена Филип II, Скопје….

Прочитај повеќе →

Уште еден пар патики

Имав некаде тринаесет години кога го добив првиот пар спринтерки. Кога дојдов дома, пресреќна ѝ ги покажав на мајка ми и ѝ реков: “Мамо, овие се за рушење рекорди!“ Најсреќен ден во животот! Едвај го чекав првиот тренинг на саза (на тартан, атлетска патека, на Градски стадион, така ја викаме скратено ние атлетичарите, “на стаза“,…

Прочитај повеќе →

Петнаесет години Скопски Маратон

Ок технички, не се 15 последователни години, па затоа подобро да кажам 15то издание на Скопски маратон, денес познат како Виз Ер Скопски маратон. Изминативе два-три месеци активно бев дел од оваа приказна бидејќи темата на овогодинашното издание на маратонот беше токму јубилејот 15 години, што воедно беше и тема на овој број на списанието…

Прочитај повеќе →

Кираџиеви со лични рекорди од Хановер маратон

Александар и Биљана Кираџиеви на вчерашниот маратон во Хановер истрчаа одлична трка и дома се враќаат со нови лични рекорди. Александар, маратонот го истрча за време од 2:37.55, додека Биљана финишираше за 3:01.08. И двата резултата се втори најдобри времиња во Македонија во маратон, веднаш зад македонските рекорди во оваа дисциплина, во машка и женска…

Прочитај повеќе →


Следете не на твитер
Loading Tweets...
Top