„Кога кралицата станува тренд - не ексклузивитет“

Новости

Дали во Македонија има услови за атлетика?!

            Едно од најчесто посавуваните прашања од новинарите, но и од пријателите, особено сега кога рекреативната тркачка маса е во континуиран и постојан пораст е токму ова: Дали во Македонија има услови за атлетика? Зошто Кралицата е на толку ниско, незавидно ниво? Е добре бе, како така, и тие имаат две нозе и вие…

Прочитај повеќе →

Охрид Трчат 2017 (review)

На 4-ти јули годинава, за прв пат се одржа една улична трката во Охрид, во должина од 10км, наречена “Охрид Трчат“. Кога јас прв пат слушнав за тркава, прво си помислив: ’кои се па сега овие што организираат трка?’. Немав чуено за организаторите, а во Македонија, мала е тркачката заедница и безмалку се знаеме кои…

Прочитај повеќе →

Шејлен Фленеган – легендата од Њујорк маратон 2017

Доколку сега се разбудивте од долг сон или паднавте од Марс, веднаш ќе прејдам на главното: Шејлен Фленеган (Shalane Flanagan) е овогодинешната победничка на Њујорк маратон во женска конкуренција. Па што? Тоа ја прави само уште една од четириесет и пет претходни победнички од 1972 до денес. Она што ја прави нејзината победа историска е…

Прочитај повеќе →

Salute! Поздрав

16.октомври 1968. Олимписки стадион, Мексико Сити, (Мексико). XIX Олимписки Игри.  Церемонија на доделување медали во дисциплината 200м. мажи. На подиумот се искачуваат тројцата првопласирани за прогласување: бронзен – Џон Карлос (John Carlos); сребрен – Питер Норман (Peter Norman); златен – Томи Смит (Tommie Smith). Се свири химната на САД во чест на златниот медалист Томи….

Прочитај повеќе →

Трето издание на HFW Expo во септември!

Ја погледнавте програмата на жолтите флаетрчиња кои ви ги инсертиравме во стартните пакети на изминатиов City Park Night 21? Ако да, тогаш можеби забележавте дека нашиот тим ќе се претстави со кратко предавање на Health, Fitness & Wellness Expo. Еве и подетално, за што станува збор и што да очекувате. Септември е месецот со кој…

Прочитај повеќе →

Волонтери на Ноќниот полумаратон City Park Night 21

Волонтерите се многу важен, есенцијален дел од секоја поголема организација. Волонтерите се оние кои ги помагаат организаторите, но пред се натпреварувачите, ги бодрат, навиваат, даваат подршка со самото свое присуство и помош на патеката. На трките кои ги организираме ние, тимот на endurance.mk се секогаш од огромна помош, пријателски и ентузијастички настроени, а ние сме горди…

Прочитај повеќе →

Трет Национален Рекорд На Дарио Ивановски – 3000м, 8:17:92!

Вчера, атлетската, но и спортската јавност, ја разбранува вест за нов Национален Рекорд. Искрено, не сме навикнати на вакви случувања, особено на средните стази, затоа што рекордите датираат со повеќе од една декада и се за нас недостижни. Но ова момче докажува дека не е ништо недостижно и дека голем дел од рекордите се сериозна…

Прочитај повеќе →

City Park Night 21 ‘17

Во организација на Endurance.mk (АК Индјуренс – Скопје) по трет пат ќе биде организирана атлетската манифестација “City Park Night 21”, прв и единствен ноќен полумаратон во Македонија. Настанот е од рекреативен и отворен карактер за сите атлетски клубови, активни атлетичари, рекреативци, љубители на трчањето во природа, од нашата земја, како и надвор од нашите граници….

Прочитај повеќе →

Скопски маратон 2007-2017г, плус СКМ 2017 рекапитулар

Скопски маратон 2007-2017г. Почнав да ја пишувам оваа статија непосредно по последното издание на Скопски маратон овој мај и некако не успевав да ја завршам. Повеќе работи ни се случија во тој период, меѓу кои и издавањето на нашата книга “Издржи, кралице“, па веројатно и бев некако креативно-емотивно истрошена за да смислам нешто паметно да…

Прочитај повеќе →

Зошто Polleo Sport?

Како што повеќето веќе знаете, нашиот тим од неодамна доби нов спортски пријател, тимот на Polleo sport. Иако сме само на почетокот на нашата соработка, уште од старт мора да бидеме искрени и да изразиме задоволство. Пред се, затоа што тимот на Polleo sport за нас не е само бренд и бизнис партнер, туку и…

Прочитај повеќе →

Подгответе Се За Нов Голем Уличен Атлетски Спектакл – ’Охрид ТрчаТ’!

Асоцијација за спортови СПОРТ ЗА СИТЕ – СИТЕ ЗА СПОРТ, од Охрид, најавува голема атлетска манифестација низ улиците на Охрид. Имено, како што најавуваат од организацијата, настанот е од спортско промотивен карактер и основна цел е да се даде допринос на растечката тенденција на спортски настани кои се одржуваат во Охрид. Даден е акцент на…

Прочитај повеќе →

Елиуд Кипчоге со 2:00.24 на маратон!!!

Не знам што е работата, за што е постот? Провери на линкот: (Утре, на F1 патеката во Монца, обид за маратон под 2ч) Wow, ова не го предвидовме, Елиуд Кипчоге истрча многу блиску до границата под два часа, тој финишираше со 2:00.24, што е НОВ НЕОФИЦИЈАЛЕН СВЕТСКИ РЕКОРД! #breaking2   

Прочитај повеќе →


Следете не на твитер
Loading Tweets...
Top